Çaykur’dan koronavirüs haberi nedeniyle Gençağa Karafazlı hakkında suç duyurusu

Rize’de yerel haber sitesi Nabız Gazetesi’nin sahibi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı olan Gençağa Karafazlı hakkında “Çaykur’da koronavirüs alarmı” haberi nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. Karafazlı daha önce umrecilerle ilgili haberi nedeniyle gözaltına alınmıştı

Çaykur’dan koronavirüs haberi nedeniyle Gençağa Karafazlı hakkında suç duyurusu

Rize’de yerel haber sitesi Nabız Gazetesi’nin sahibi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı olan Gençağa Karafazlı’ya koronavirüs (COVID-19) haberleri nedeniyle baskı sürüyor.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), Zihni Derin Çay Fabrikası’nda 11 işçinin koronavirüs nedeniyle karantina altına alındığına ilişkin haber nedeniyle Karafazlı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Karafazlı’nın sahibi olduğu rizenabiz.com’da dün (31 Mart) yayımlanan “Çaykur’da koronavirüs alarmı! Virüs işçilere bulaştı!” başlıklı haberde “genelleyici, art niyetli, yıpratıcı, sorgulayıcı, yapıcı olmadığı izlenimi veren” bir dil kullanıldığını savunan Çaykur, bu haberle kendilerine karşı bir algı oluşturulmaya çalışıldığını öne sürdü.

Çaykur’dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Habere konu fabrika çalışanlarımızın; hastalık süreçleriyle ilgili kiminle temasla, nerede ve ne zaman başladığı hakkında henüz girift bir durum ve bilinmezlikler varken; çalışanlarımızın sadece mesai içerisindeyken enfekte oldukları, sebebinin ise Çaykur’un tedbir almada yetersiz kaldığı, hatta dışarıdan yapılan uyarıları da dikkate almadığı gibi algıların öne çıkarıldığı haber sitesi hakkında gerekli hukuki süreç, dün itibariyle başlatılmıştır.

Umrecilerle ilgili haber nedeniyle gözaltına alınmıştı

Gazeteci Gençağa Karafazlı, daha önce Rize’ye gelen yaklaşık 500 umrecinin sağlık kontrolünden geçirilmeden evlerine gönderildiğine ilişkin haber nedeniyle gözaltına alınmıştı.

Rize Cumhuriyet Savcılığı’nın “halka korku ve panik yaymak” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlattığı Karafazlı, ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Ancak bir süre sonra Rize’de Kendirli beldesi ile 4 köy koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina altına alınmıştı.

RİZE’DE KENDİRLİ BELDESİ İLE 4 KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI: “ÖNLEM ALINMADI” DİYEN GAZETECİLERE SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur