9 ilde karantinaya alınmışlardı: Mülteciler yine deniz yoluyla Avrupa’ya geçmeye mi teşvik ediliyor?

“İzmir (Ege) ya da Karadeniz üzerinden Avrupa’ya geçebileceğimizi söylediler. Ama bu doğru mu değil mi bilmiyoruz”

9 ilde karantinaya alınmışlardı: Mülteciler yine deniz yoluyla Avrupa’ya geçmeye mi teşvik ediliyor?

Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle Türkiye-Yunanistan sınırından sessiz sedasız 9 ildeki geri gönderme merkezi ve kamplara götürülen mültecilerin, 14 günlük karantinanın sonunda akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor.

27 Mart’ta Pazarkule’deki 5 bin 800 mülteci, Malatya Beydağı ve Osmaniye Düziçi’ndeki mülteci kampları ile Kırklareli ve Kocaeli’deki geri gönderme merkezlerinin aralarında olduğu 9 ile gönderilmişti.

ÇADIRLAR YAKILDI, PAZARKULE BOŞALTILDI: YUNANİSTAN SINIRINDAKİ MÜLTECİLER SESSİZ SEDASIZ İLLERE GÖTÜRÜLDÜ

Avrupa’ya geçebileceğimizi söylediler

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı Düziçi kampındaki bir mülteci, yetkililerin kendilerine yarın (10 Nisan) kamptan çıkarılacaklarını söylediğini belirterek, “Yarın sabah saatlerinde otobüslerle bizi götüreceklerini söylediler. ‘Kayıtlı olduğunuz illere mi dönmek istersiniz yoksa Avrupa’ya geçmek mi?’ diye sordular. Biz, burada yaklaşık 2000 mülteci Avrupa’ya gitmek istediğimizi söyledik” dedi.

Pazarkule’den Osmaniye’ye sağlıklı bir şekilde geldiklerini ve kamptaki durumlarının iyi olduğunu söyleyen mülteci, tam olarak nereye götürülecekleri konusunda bilgi verilmediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir buçuk aydır çoluk çocuğumuzla bu uğurda bin bir zorlukla uğraştık, Allah biliyor halimizi. Biz Avrupa’ya gitmeyi istediğimizi söyledik. İzmir (Ege) ya da Karadeniz üzerinden Avrupa’ya geçebileceğimizi söylediler. Ama bu doğru mu değil mi bilmiyoruz.

“Bilgi veremeyiz”

Telefonla ulaştığımız Osmaniye İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri, konuya ilişkin bilgi veremeyeceklerini belirterek “Bu konularla ilgili bir açıklama gereği duyulursa Valilik kanalıyla yapılır” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur