48 saatlik sokağa çıkma yasağı boyunca 24 bin 88 kişi hakkında işlem yapıldı

30 büyükşehirde ve Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma yasağı bu gece sona erdi. İçişleri Bakanlığı yasağı ihlal ettikleri gerekçesiyle hakkında işlem yapılan kişi sayısını açıkladı

48 saatlik sokağa çıkma yasağı boyunca 24 bin 88 kişi hakkında işlem yapıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından 31 ilde sokağa çıkma yasağını ihlal eden 24 bin 88 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığını bildirdi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı 31 ilde bulunan 63 milyon 640 bin yurttaş, 48 saat boyunca evlerinde kaldı.

Sokağa çıkma yasağına uymayan yurttaşlar hakkında adli ve idari cezalar uygulandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “Bazı illerimizde az sayıda da olsa alınan karara uymayan vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha  Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulanmıştır.  Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı başladığı andan itibaren bu kuralı ihlal eden toplam 24 bin 88 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirildi” denildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Ayrıca 31 ilimizdeki söz konusu yasak sona erdikten sonra kapalı olması gereken, market, süpermarket, büfe vb. iş yerlerinin açık olduğu tespit edildiği takdirde, bu iş yerlerine ve bu iş yerlerinden alışveriş yapanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ve idari işlem uygulanacaktır. Yasak bulunmayan yerlerde ise sosyal mesafe kuralına uymayanlara aynı şekilde adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir. Bakanlığımızca bu konuda 31 ilin valilikleri ve kolluk birimlerine gerekli talimat verildi” ifadeleri yer aldı.

İstanbul’da toplamda 7.799.589 TL para cezası kesildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sokağa çıkma yasağı kapsamında İstanbul’da yapılan işlemleri Twitter hesabından paylaştı.

Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise “Emniyet teşkilatımız tarafından 25 adli, 3.429 idari işlem yapılmış, toplamda 7.799.589 TL para cezası kesilmiştir. Jandarma teşkilatımız tarafından 251 idari işlem uygulanmış olup 606.717 TL para cezası kesilmiştir” bilgilerini paylaştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur
Sonraki içerik