Vakıfbank, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin bağış hesaplarını bloke etti

Koronavirüsle mücadele kapsamında bagış kampayası başlatan İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin hesaplarına Vakıfbank tarafından bloke konuldu

Vakıfbank, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin bağış hesaplarını bloke etti

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs bağışlarına ilişkin bugün yayınlanan genelgenin hemen ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri’nin başlattıkları yardım kampanyalarına Vakıfbank üzerinden bağış yapılamadığı görüldü.

Genelgede yer alan “Yasalarımızda belediyelerin Yardım Toplama Kanunu’ndan muaf olduklarına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesapları ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanununu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar” ifadeleri “CHP’li belediyelerin kampanyaları durdurulmak mı isteniyor?” Sorusunu akıllara getirmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan bağış kampanyası için, İBB’nin Vakıfbank hesabına bağış yapılamıyor. Vakıfbank hesaba havale yapılmaya çalışıldığında “0518007296478222 nolu hesapta para yatırılamaz blokesi bulunmaktadır” uyarısı ile işleme izin vermiyor.

Engelleme, Erdoğan’ın dün başlattığı yardım çağrısının ardından gelirken, diğer kamu bankalarında ise benzer bir engelleme olup olmadığı bilinmiyor.

İBB bağış toplayabilir

Öte yandan İBB tarafından yapılan açıklamada, belediyelerin ilgili maddeler uyarınca bağış toplama yetkisinin bulunduğu belirtildi.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur