Ünlüler, koronavirüs dolandırıcılarının reklam yüzü oldu: “Koronavirüse karşı bağışıklık kazandırıyor”

Şeyma Subaşı, Seda Sayan, Seren Serengil, Ebru Akel, Seda Akgül gibi ünlüler, Instagram hesaplarından koronavirüse karşı etkili olduğu iddia edilen bir gıda takviyesini paylaştı. Tarım Bakanlığı’nın Onaylı Takviye Edici Gıdalar Listesi’nde No-Attack isimli bir ürün yer almıyor. Ayrıca ürünün satıldığı web sitesinde kayıt adresi olarak “yalan dolan mahallesi” ibaresi yer alıyor. Öte yandan web sitesinde yer alan tanıtıcı metinlerde ürün hakkında verilen bilgiler çok ciddi derecede tüketiciyi yanıltıcı ifadeler içeriyor

Ünlüler, koronavirüs dolandırıcılarının reklam yüzü oldu: “Koronavirüse karşı bağışıklık kazandırıyor”

Koronavirüs salgınına karşı tedbirler alınmaya devam ederken krizi fırsata çevirenler arasında ünlü isimlerde yer aldı. İddiaya göre tüm virüs türlerine karşı vücut direncini korumaya yardımcı müthiş bir ürün şeklinde tanıtılan No-Attack ilacı sosyal medyanın trend başlıkları arasında yer aldı.

Tarım Bakanlığı’nın Onaylı Takviye Edici Gıdalar Listesi’nde No-Attack isimli bir ürün yer almamasına rağmen bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edildi. Öte yandan ünlülerin paylaşımları arasında ürünün enfekte olunsa bile koronavirüse karşı bağışıklık kazandırdığı yalanıyla satışı yapılmaya çalışılıyor. Şeyma Subaşı, Seda Sayan, Seren Serengil, Seray Sever ve Seda Akgül ilacın tanıtımını yapan ünlüler arasında yer alıyor.

Ünlü isimler, 16 Mart tarihinde piyasaya çıktığını belirlenen ilacı takipçilerine “Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücut direncini artırıyor. Hatta enfekte olmuşsanız bile kolaylıkla atlatmanızı sağlıyor. Koronavirüs de dahil tüm grip türlerine karşı bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor” diyerek tanıttı.

“Yalan Dolan Mahallesi”

Tekno Safari’den Kübra ve Mirhan Binici’nin haberine göre, ilk olarak Instagram üzerinden konuya tepki gösteren bir kullanıcı (İlgili kullanıcı, sosyal medyadan yoğun tepki gördüğü için isim paylaşmıyoruz) yaptığı bazı incelemelerin sonucunu paylaştı.

No Attack isimli gıda takviyesinin satışı yapılan web sitesi detaylarını inceleyen kullanıcı, sitenin 16 Mart tarihinde açıldığını tespit etti ve aşağıdaki ekran görüntüsünü paylaştı. Bilgiler arasında en dikkat çekici detay sitenin kayıt adresine ilişkin oldu. Bu alanda “Yalan Dolan Mahallesi” ibaresinin yazılı olduğu görüldü. İlgili sitenin kayıt bilgilerinin paylaşımdan kısa bir süre sonra düzeltildiği görüldü.

Doktorların fotoğrafları ilaç tanıtımında kullanıldı

Ürün satışı yapılan web sitesinde “Virüslere Karşı No Attack Kullanıyorum” ibaresiyle Doç. Dr. Aslıhan Yazıcıoğlu’nun fotoğrafı da bulunuyor. Sosyal medyada dolaşan iddialara göre Yazıcıoğlu dün ilgili ürünle ilgili bir paylaşım yapmış ancak sonrasında kaldırmış. Fakat bu paylaşım görülemiyor. Sadece Instagram hesabında “Reklamı geçen ürünle hiçbir ilgim yoktur. Bilginize.” paylaşımı görülüyor.

Uzman Doktor Eda Albayrak da bir açıklama yaparak fotoğrafının bilgisi dışında kullanıldığını ve konu ile ilgili yasal süreç başlattığını belirtti.

“Bunun adı sahtekarlık”

Konu ile ilgili açıklama yapan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu ürünün onaylı olmadığını ve eczanelerde bulunmadığını belirtti.

“Böyle bir ürünün reklamının yapılması ahlaksızlıktan başka bir şey değil” ifadelerini kullanan Sarıalioğlu şunları söyledi:

İnsanların panik havası içinde olduğu bir dönemde böyle bir ürünün reklamının yapılması ahlaksızlıktan başka bir şey değil. Söz konusu ürün bir kozmetik firması tarafından piyasa sürülmüş. Sağlık Bakanlığı onayı yoktur. Satılmayan bir ürünün ‘Tüm eczanelerde satılıyor’ diye reklamının yapılması da yalan. İnsanlar dolandırılıyor. En basit açıklaması sahtekârlık. Gerekli yerlere şikâyette bulunulacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur