“Tutuklu gazeteciler acilen tahliye edilsin”

Haberin Var Mı İnisiyatifi koronavirüs salgını sebebiyle ciddi tehlike arz eden cezaevlerinde bulunan gazetecilerin bir an önce tahliye edilmesini istedi

“Tutuklu gazeteciler acilen tahliye edilsin”

Haberin Var Mı İnisiyatifi koronavirüs salgını sebebiyle ciddi tehlike arz eden cezaevlerinde bulunan gazetecilerin bir an önce tahliye edilmesini istedi.

İnisiyatiften yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Can kaybımızın sınırlı olduğu söyleniyor, en azından öyle umuyoruz.

Lakin şundan eminiz: İçinde yüzden fazla gazetecinin, pek çok siyasetçinin, öğrencinin de bulunduğu hapishanelerin doluluk oranı kapasitenin çok üzerinde. Bazı cezaevlerinde karantina koğuşları için hazırlıkların başladığı, transferlerin yapıldığı koğuşlarda ise kişi sayısının ciddi rakamlara ulaştığı söyleniyor.

Soruyoruz!

Önlem adı altında tek bir koğuşta bu kadar kişinin tutulması bir salgını nasıl önleyecek? İngiltere’den sonra Türkiye hapishanelerindeki mahkumlarda da virüs görülürse bu karantinalar yeterli olacak mı? Cezaevinde salgın başlarsa sorumluluğu kim üstlenecek? Tutukluluk bir halk sağlığı sorunudur, tüm toplumu ilgilendirir.

“İtalya ve İran binlerce siyasi tutuklu ve hükümlüyü tahliye etti”

İtalya’nın, İran’ın koronavirüs nedeniyle binlerce siyasi tutuklu ve hükümlüyü tahliye ettiğine dikkat çeken açıklamada, “TCK’ye göre de tutuklama bir tedbirdir ve tutuksuz yargılama esastır. Dünyada koronavirüs tehdidi nedeniyle sınırlar kapatılmışken, gazetecilerin kaçacağına dair iddiaların gerçekliği yoktur!” denildi.

Açıklama “Sırf yaptıkları haberlerden, attıkları tweetlerden veya söyledikleri sözlerden dolayı dört duvar arasında tutulan tüm gazeteciler ve hayatları tehlikede olan tüm tutuklular daha da geç kalınmadan tahliye edilsin!” ifadeleriyle son buldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur