Türk askeri “Sınır açıldı” deyip yolladı, Yunan askeri dövüp geri yolladı

"Yunan tarafına geçtik ve bize hiçbir şey demediler. Yaklaşık 6 km ilerledik ve sonra birden karşımıza Yunan komandoları ve sınır muhafızları çıktı. Bize vurmaya başladılar, büyük-küçük, kadın-erkek gözetmeksizin dövdüler. Sağa sola kaçışmaya başladığımızda da havaya ateş açtılar"

Türk askeri “Sınır açıldı” deyip yolladı, Yunan askeri dövüp geri yolladı

venlik nedeniyle Muhanned’in fotoğrafı yerine, mültecilerin sığındığı Yenikarpuzlu’daki düğün salonunda çekilmiş bu fotoğrafı paylaşıyoruz.

Saray-AKP iktidarının “Kapıları açtık” söylemiyle birlikte binlerce mültecinin Edirne sınır hattındaki bekleyişi 5. gününe girdi.

Sınır kapılarında umduğunu bulamayan ve sürekli Yunanistan tarafının gaz bombalı müdahalesine maruz kalan mültecilerin buradaki umutları tükeniyor. Kapılardan irili ufaklı gruplar halinde ayrılan yüzlerce mülteci, iki ülke arasındaki Meriç Nehri üzerinden Yunanistan topraklarına ulaşmaya çalışıyor. Kimisi kaçakçılardan satın aldıkları botlarla kimisi de yüzerek.

Birkaç yüz mülteci dün (2 Mart) gece saatlerinde, İpsala’ya bağlı Yenikarpuzlu beldesinde bulunan bir düğün salonundaydı. Konuştuklarımız arasında Yunanistan tarafına geçebilen ve geri gönderilenler de vardı. Burada saatlerce bekleyen mültecilerin bir kısmı Edirne merkez veya doğrudan İstanbul’a döndü, büyük kısmı da tekrar sınır hattına götürülmek üzere araçlara bindirildi.

“Büyük küçük, kadın erkek gözetmeksizin dövdüler”

Yenikarpuzlu’da konuştuğumuz Suriyeli Muhanned’in, iki gündür bulunduğu sınır hattında yaşadıklarına ilişkin anlattıkları, iki ateş arasında kalan mültecilerin durumunu gözler önüne seriyor:

Dün (1 Mart) öğleden sonra Türk askeri geldi, bize dedi ki ‘Sınır açıldı’. Çıktık sınıra, Türk askerleri bizi yürüttü ve orada bıraktı. Sonra Yunan askerleri geldi, bize ‘Buyurun, girin’ dedi. Yunan tarafına geçtik ve bize hiçbir şey demediler. Yaklaşık 6 km ilerledik ve sonra birden karşımıza Yunan komandoları ve sınır muhafızları çıktı. Bize vurmaya başladılar, büyük-küçük, kadın-erkek gözetmeksizin dövdüler. Sağa sola kaçışmaya başladığımızda da havaya ateş açtılar.

Tüm eşyalarının ve cep telefonlarının alındığını belirten Muhanned, nehir üzerinden botla Türkiye tarafına geri gönderildiklerini söyledi.

6 yıl önce Halep’ten kaçıp Türkiye’ye gelen Muhanned için Edirne’deki hikâyenin sonu hüsranla bitiyor. Muhanned, gecenin sonunda arkadaşlarıyla birlikte İstanbul’a gitmek için düğün salonu önünde bekleyen araçların sahipleriyle pazarlık yapıyordu.

Sendika.Org (Vecih Cuzdan)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur