TİP milletvekilleri kapalı oturum dayatmasına karşı Meclis Genel Kurulu’nu terk etti

TİP Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay, kapalı oturuma tepki gösterdi ve uygulamanın iç tüzüke aykırı olduğunu belirtti. "Halkın her şeyi bilmeye hakkı var" diyen TİP'li vekiller, Genel Kurul'u terk etti

TİP milletvekilleri kapalı oturum dayatmasına karşı Meclis Genel Kurulu’nu terk etti

Suriye’nin İdlip kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik hava saldırısı sonucu 36 askerin hayatını kaybetmesinin ardından bugün Meclis Genel Kurulu toplandı. Genel Kurul muhalefetin açık oturum talebine rağmen kapalı olarak gerçekleştiriliyor.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay, duruma tepki gösterdi ve uygulamanın iç tüzüke aykırı olduğunu belirtti. TBMM’nin kapalı oturum kararı olmadığını hatırlatan milletvekillerinin açık oturum talebi reddedildi.

Bunun üzerine TİP’li vekiller, basın toplantısı yapmak üzere Genel Kurul’u terk etti.

“Halkın her şeyi bilmeye hakkı var”

Toplantı başlarken konuya ilişkin açıklama yapan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “TBMM’nin kapalı oturum kararı yok! AKP ‘görüşme kapalı yapılsın’ önerisi yapacak. Bunun karar olarak haberleştirilmesi ‘zaten böyle olması gerekiyor’ fikrini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Neyi kimden saklıyorsunuz? Ölen yoksul emekçi çocukları ne konuşulduğunu da bilmeli” ifadelerini kullanmıştı.

“Kapalı oturum yapılıp yapılmayacağına dair usul tartışmasını bile açık olarak yapmaya cesaret edemediler. Halktan gizleyerek halka rağmen halkın geleceğine karar vermek ancak halktan korkanların yapabileceği bir iştir” diyen Baş, “Kapalı oturum kararını kabul etmediğimiz için Genel Kurul’u terk ettik. Halkın her şeyi bilmeye hakkı var, 10 dakika sonra Halkla İlişkiler binası basın toplantısı salonunda bir açıklama yapacağız” diyerek basın açıklamasına çağrı yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur