Test yapmaya yok, ihraç etmeye var: Türkiye’de 10 bin testi ancak geçen hükümet 500 bin test kitini ABD’ye yollamış

Sağlık örgütlerinin test sayılarının yetersizliğine ve hükümetin test yapmadaki isteksizliğine yönelik eleştirilerini yanıtsız bırakan Sağlık Bakanı 500 bin test kitini ABD'ye gönderdikleri belirtti

Test yapmaya yok, ihraç etmeye var: Türkiye’de 10 bin testi ancak geçen hükümet 500 bin test kitini ABD’ye yollamış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Meclis’te milletvekillerine Koronavirüs gündemiyle bilgilendirmelerde bulundu. Salgının yayılmasının ardından “yerli” tanı kiti geliştirmeye başladıklarını belirten Koca, bugüne kadar 10 binin üzerinde kişiye korona testi yapıldığını belirtti.

“ABD’ye 500 bin kit gönderdik”

500 bin test kitini ABD’ye gönderdiklerini söyleyen Bakan Koca, Sağlık örgütlerinin test sayılarının yetersizliğine ve hükümetin test yapmadaki isteksizliğine yönelik eleştirilerini yanıtsız bıraktı.

Koca tanı kitlerinin satıldığını şu sözlerle aktardı:

Hastalığın teşhisinde güvenilir ve hızlı sonuç vermek adına kendi tanı kitimizi geliştirdik. Amerika’dan 500 bin tanı kiti sipariş aldık ve bunları verdik. Laboratuvarımızda 40 gündür kullanılan yerli tanı kiti kısa zamanda rağbet görerek başka ülkelere de bu şekilde satılmış oldu.

Açıklamalarının devamında Türkiye’nin elindeki test kiti sayısını da açıklayan Koca, şu an 115 bin test kiti bulunduğunu, ayda 1 milyon koronavirüs test kiti üretme kapasiteleri olduğunu belirtti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur