Selam olsun sana Britney Yoldaş! – Dawn Foster

Koronavirüs pandemisine karşı Britney Spears genel grev ve servet paylaşımı çağrısı yaptı. Haliyle biz de bu konuda bir şeyler yayımlamakla mükellefiz

Selam olsun sana Britney Yoldaş! – Dawn Foster

Britney Spears bizi greve çağırdı.

Spears Instagram’da şu sözleri içeren bir görsel paylaştı: “Birbirimizi besleyecek, servetimizi paylaşacak ve grev yapacağız.” Görsele yaptığı yorumsa şöyleydi “Dayanışma duvarları aşıyor🌹🌹🌹”, ABD’de, Birleşik Krallık ve daha pek çok yerde sosyalist hareketlerin sembolü haline gelen üç adet gülle birlikte. Bu, değerli okuyucum, size söylememiz gereken en önemli şeydi.

Bu izolasyon günlerinde iletişim kurmaya şimdi her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Sevdiklerinizi arayın, gerçek aşk mektupları yazın. Dijital iletişim, akış ve yayın gibi teknolojiler toplumsal işbirliğinin bir parçası. Birbirimizi internet ağlarıyla kucaklayıp öpmeyi öğreneceğiz. Birbirimizi besleyecek, serveti paylaşacak ve grev yapacağız. Kapalı kaldığımız yerlerden kendi değerimizi keşfedeceğiz. Dayanışma duvarları aşar. Hala birlikte olabiliriz.

MIMI ZHU

Spears, küresel koronavirüs pandemisi karşısındaki tepkimizin haklı olduğunu gösterme mücadelemizde şaşırtıcı ama bir o kadar da hoş gelmiş bir müttefik. Ancak yaptığı çağrı aynı zamanda son derece ender ve sıradışı bir zamandan geçtiğimiz gerçeğine işaret ediyor: gaddar, baskıcı iktidar tedbirlerinin önerilebildiği ama aynı zamanda halkın daha iyi bir toplum talep edebilecek bir çatlak bulabildiği bir süreç. Tüm dünyada karantinadaki insanlar düşük ücretli işçilerin emeğine daha da muhtaç hale geliyor. İktidarlar, toplumun asıl bel kemiğinin en az ücretle çalışanlar ve geçici sözleşme halinde en az haklara sahip işçiler olduğunu süratle keşfediyor.

Spears’ın girişimi hayati önem taşıyor: insanlar ünlülere kulak verirler ve normalde sosyalist ideolojiyle yolu kesişmeyecek kimseler şimdi bir şarkıcıdan genel grev tavsiyesi alıyor. Instagram’daki 23,7 milyon takipçisiyle (bu sayı Britanya nüfusunun üçte birine tekabül ediyor) bu anlamda muazzam bir etki yarattı.

Sosyalist fikirleri ana akım haline getirmek genellikle zordur; ünlü pop yıldızlarına bunu yaptırmaksa eski bir hayal. Ancak Spears gezegenimizin karşısındaki sorunun ve elimizdeki en büyük gücün emeğimizi çekmek olduğunun açıkça farkında.

Spears’ın Vegas konserlerini dayanışma için iptal edip etmeyeceğini göreceğiz. Ama kendisine bir Amerika Demokrat Sosyalistleri üyelik kartı yollamak mantıklı bir adım olabilir. Nitekim ilk paylaşımını, karantinadaki herkesin “güçlü kalıp birbirimizi yükseltmesini” dilediği mesajı ve kapanışta tekrar dört adet gül emojisiyle bir diğeri izledi.

Spears, yoldaşımız olduğunu ve sevenlerini benimsediği fikirleri araştırmaya teşvik edeceğini gösterdi. Dileriz ki başka ünlüler de Yoldaş Spears’ın yolundan gider ve büyük kitlelere sahip oldukları gücün emeklerini geri çekmek olduğunu gösterirler.

25 Mart 2020

[Jacobin’deki İngilizce orijinaliden Sena Çenkoğlu tarafından Sendika.Org için çevrilmiştir]

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur