Salgın sürecinde dezenfektan kullanımına dönük uyarılar

Halk arasında paniğe neden olan ve virüsten korunmaya yönelik yanlış bilgilerin dolaşıma girmesi dolayısıyla TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, salgın durumuna ve virüsten korunmak adına alınan dezenfektanların yan etkilerini ve kullanım şekillerine dair bilgiler içeren bir açıklama yayımladı

Salgın sürecinde dezenfektan kullanımına dönük uyarılar

Çin’de ortaya çıkan ve ardından İtalya ve İran’da hızla yayılan Korona virüsü (COVID19) ile ilgili son olarak Türkiye’de 5 vaka Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı.

Halk arasında paniğe neden olan ve virüsten korunmaya yönelik yanlış bilgilerin dolaşıma girmesi dolayısıyla TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, salgın durumuna ve virüsten korunmak adına alınan dezenfektanların yan etkilerini ve kullanım şekillerine dair bilgiler içeren bir açıklama yayımladı. Kimya Mühendisleri Odası (KMO) öncelikle sürecin kamu yetkilileri tarafından şeffaf bir şekilde yürütmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Vakaların duyulması ile birlikte bazı vatandaşlar stok yaptığını ve bazı satıcıların da kolonya ve dezenfektan ürünleri faydacı bir anlayışla yüksek fiyatlarla satmaya başladığını belirten KMO, vatandaşları DSÖ, TTB, Sağlık Bakanlığı gibi ilgili kurumların uyarılarını dikkate alması gerektiğini belirtti. KMO İstanbul Şube kritik önemdeki küresel salgın (pandemi) ile ilgili, dezenfektan kullanımına yönelik uyarılarını sıraladı:

  • Dezenfektan ve alkol stoklarının azalması ile özellikle merdiven altı diye tabir ettiğimiz üreticilerin, uygun olmayan kimyasalları içeriğine kattıkları dezenfektanlar üreterek piyasaya sunma riskleri bulunmaktadır. El dezenfektanlarında kullanılan izopropil alkol ve etil alkol yerine metil alkol vb. kullanılması sonucunda cilte teması ve solunması ile toksik etkilere yol açabilir. Miktarına bağlı olarak bu etkiler uzun sürede görülüp, ilk anda anlaşılmayabilir. Yetkililerin bu konuda proaktif tedbirleri almaları önemlidir. Dezenfektan alırken, aldığımız yere, etiket bilgisine vb. dikkat etmemiz son derece elzemdir.
  • Kişisel temizlik ve hijyen için su ve sabun kullanmak yeterlidir. Ellerinizi sabunlu su ile daha sık yıkayın.
  • Kolonya ve diğer dezenfektan ürünleri su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda kullanılabilir. Su ve sabun var ise kolonya kullanmaya ihtiyaç yoktur.
  • Aşırı kolonya kullanımı cildi tahriş eder. Çocuklarda ve hassasiyeti olanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
  • Ellerde yara var ise alkol kullanılmamalıdır.
  • Kolonya %70-80 Etil alkol içeren çözeltidir. İçine çeşitli koku verici maddeler eklenmiştir.
  • El dezenfektanları ise İzopropil alkol çözeltisidir.
  • Her iki tipteki alkol temin edilebiliyorsa evde kendi kolonya ve dezenfektanınızı hazırlayabilirsiniz.
  • Hem kişisel hijyen için, hem ev temizliğinde aşırı malzeme kullanmak tehlikelidir. Daha fazla temizlik ürünü, daha fazla hijyen anlamına gelmemektedir. Aşırı temizlik malzemesi kullanmayın, eski alışkanlığınızda temizlik yapmak yeterlidir.
  • Sanal medyada dolaşan formül ve reçetelere itibar etmeyiniz. Bilmediğiniz temizlik malzemesini kullanmayınız. Sabun ve su ile temizlik yeterlidir.

Daha deyatlı bilgi için KMO’nun hazırladığı “Evimizdeki zararlı kimyasallar” broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur