Mali müşavirlerden Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde zincirli eylem: “Beyanname ve bildirgeleri erteleyin, ölmek istemiyoruz”

Muhasebeci ve mali müşavirler Ankara'da Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde, koronavirüs sebebiyle beyanname ve bildirgelerin ertelenmesi talebiyle eylem düzenledi. 4 eylemci gözaltına alındı

Mali müşavirlerden Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde zincirli eylem: “Beyanname ve bildirgeleri erteleyin, ölmek istemiyoruz”

Muhasebeci ve mali müşavirler Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde, koronavirüs sebebiyle beyanname ve bildirgelerin ertelenmesi talebiyle eylem düzenledi.

“Muhasebeci, mali müşavirlerin hayatı tehlikede, beyanname ve bildirgeleri erteleyin, ölmek istemiyoruz” yazılı pankart açıp kendilerini kapıya zincirleyen eylemcilerden Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, Başkan Yardımcısı Nurali Keleş ve 2 mali müşavir gözaltına alındı.

Polisin gözaltı yaptığı sırada direnen eylemciler, “120 bin insanın hayatı söz konusu, anayasal hakkımızı kullanıyoruz, beyannameler iptal edilene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

ASMMMO imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gelir İdaresi’nin en büyük paydaşı olan ve ülke genelinde 120 bin kişiyi bulan muhasebe meslek örgütümüz ekonominin gelişimi adına hep olumlu adımlar atmış ve haklı taleplerde bulunmuştur. Ancak, açıklanan tedbir kararları içerisinde ekonomik hayatın en büyük paydaşlarından biri olan biz mali müşavirlerin talepleri karşılık bulmamıştır. Muhasebe bürolarında, şirketlerin muhasebe departmanlarında binlerce çalışan, dijital ortamda gönderdiği beyannameleri hazırlamak için, müşterilerle ve onların çalışanlarıyla temas kurmakta, kimlerin elinden çıktığı dahi bilinmeyen binlerce fatura ve belgelere temas ederek beyan ve bildirimlerde bulunmaya çalışmaktadır. Bu nedenle 120 bin meslek mensubumuz en büyük risk grubu içinde yer almaktadır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur