Koronaya karşı dayanışma ağları: “Hiç olmadığımız kadar uzak, bir o kadar da yakın olacağız”

Koronavirüse karşı risk grubunda olan yurttaşların dışarıya çıkmadan ihtiyaçlarını giderebilmesi için dayanışma ağları kuruluyor

Koronaya karşı dayanışma ağları: “Hiç olmadığımız kadar uzak, bir o kadar da yakın olacağız”

Koronavirüsün ülke genelinde yayılmaya devam ettiği, iktidarın ise sermayeye yönelik ekonomik paketler açıkladığı süreçte, ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerini gidermek için dayanışma ağları kuruluyor. İstanbul, İzmir ve Ankara’da yurttaşlar “Hiç olmadığımız kadar uzak, bir o kadar da yakın” diyerek dayanışmaya çağrı yapıyor.

Kadıköy Dayanışma Ağı

Kadıköy Dayanışma Ağı, yaptığı açıklama ile iktidarın patronları destekleyen ve halkı görmeyen ekonomik paketlerine karşı halkın kaderiyle baş başa bıraktığını söyledi. “Onlar gibi havlu atacak değiliz” denilen açıklamada, her ilçede her mahallede dayanışma ağları kurulması için çağrı yapıldı. Kadıköy Dayanışma Ağı’ndan Cemre Can Aşlamacı ve Tuğçe Özçelik dayanışma ağının amacını ve nasıl çalışacağını şu sözlerle ifade etti:

Neden kuruldu?

Cemre Can Aşlamacı: Korona virüs sürecinin başından itibaren, virüsün yayılmaması için “herkesin kendi önlemlerini alması gerektiği” dışında, halkın yaşamını nasıl idame ettireceği ile ilgili yetkililerden bir açıklama yapılmadı. Herkes tedbirlerini alıyor ama bunun tek başına çözüm olmadığını da hepimiz görüyoruz. Günlük yaşamlarımızdaki hızlı değişimin ortaya çıkardığı sorunlara karşı beraber çözüm üretebilmek, herkesin yapabilecekleri, imkanları doğrultusunda dayanışmayı geliştirmek, özellikle de bu süreçte virüs açısından risk grubunda olan 60 yaş üzeri, kronik hastalığı olan ya da fiziksel engeli olan komşularımızla yardımlaşmak üzere Kadıköy Dayanışma Ağı’nı kurduk.

Biz kimiz?

Tuğçe Özçelik: Bizler yıllardır Kadıköy’de Haydarpaşa Garı’nın önünde, Validebağ’da, Kurbağalıdere’de ya da Kanal İstanbul yıkımına karşı birlikte mücadele edenleriz. Hayır Kadıköy’den bu yana Kadıköy’de birlikte mücadele etmek üzerine çok yol kat ettik. Birlikte çok güzel günler gördük ve çok badireler atlattık. Bu deneyimi şimdi bugün de Korona’ya karşı hükümet hiçbir şey yapmazken kullanmak için harekete geçtik. Söylediğimiz gibi Korona’ya ayrılan bütçe halk sağlığına değil sermayeye ayrılıyor. Bizlerse havalı salonlardan açıklamalarla hayatta kalamayacağımızı biliyoruz. Birbirimizi ve kendimizi savunmak için dayanışmayı büyütüyoruz.

Ne amaçlanıyor?

Cemre Can Aşlamacı: Kadıköy’lüler olarak bu süreçte tüm komşularımızın sağlığı ve ihtiyaçları için elimizden gelen katkıyı sağlayabileceğimiz güvenli ve koordineli bir dayanışma hareketi geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Başlangıç olarak, facebook grubumuzdaki ağı genişleterek ve muhtarlarla iletişime geçerek apartman ve sokağımızdaki 60 yaş üzeri veya hastalığı, engeli olan komşularımızı belirleyelim; aynı zamanda temel gıda, temizlik vs. malzemeleri onlara ulaştırabilecek gönüllüler olarak bu ağ içinde onlarla güvenli bir şekilde irtibat kuralım dedik.

Her yeni gün yeni bir şey öğreniyoruz. Yarın da yeni ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Her ne ihtiyacımız ortaya çıkarsa, bunlara beraber çözüm üretmeyi amaçlıyoruz. Diğer semt ve mahallelere de kendi dayanışma ağlarını kurmalarını öneririz.

Dayanışmanın bir yanı da, birbirinin sağlığını önemseyen herkesle birlik olabilmektir. Bu süreçte hepimiz için çalışan sağlık emekçileri için dün 21.00’de dört bir yandan yayılan alkışlar için bizler de Kadıköy’den çağrı yaptık. Bu süreçte birbirimizden güç almanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Planlarınız neler?

Tuğçe Özçelik: Yüksek risk grubunda olmayanlardan bir ağ kurmak istiyoruz. Bu ağ yüksek risk grubunda olanlarla dayanışmak için hareket edeceklerden oluşacak. Arabası, bisikleti veya motosikleti olanlar alışverişlerde yardımcı olacak.

Yurtdışından gördüklerimizden de öğreniyoruz. Örneğin sosyal medya üzerinden bir çağrı yaparak herkese ihtiyacını soracağız. Alışverişe mi ihtiyacınız var yoksa her gün bir dost telefonuna mı? Ya da ilaçlarınızın mı alınması gerekiyor. Bu ağ devreye giriyor. Örneğin geçen gün ağdaki bir arkadaşımız ekmek yapmak isteyenlerle elindeki ekşi mayasını paylaşabileceğini duyurdu grupta. İlla oradan oraya gitmek zorunda değiliz, evinizden çıkmadan da dayanışmanın yolu var.

Mesela her gün ne yemek pişireceğim diye düşünmek de ayrı bir dert birbirimize günlük menüler hazırlayabiliriz. Ya da evdeki malzemelerle bir takım temizlik ürünü yapmaya dair bilgiler paylaşabiliriz. Ya da her derde deva gribe, nezleye hangi çaylar iyi gelir birbirimize önerebiliriz. Ya da bir süre sonra canlı yayınlar yaparak birbirimizle yetenek ve bilgilerimizi paylaşabiliriz.

Kimler katılabilir?

Tuğçe Özçelik: Bu ağ yerel bir ağ. Kadıköy’de yaşayanları hedefliyor. Bu nedenle esas olarak Kadıköylülere açık. Ancak herkese çağrımızdır. Hepimizin iktidar tarafından “kaderine terk edildiği” bir dönemde dayanışma ile ayakta durabileceğimizi biliyoruz ve yalnızca birbirimizin “ihtiyaç”larını gidermek için değil aynı zamanda taleplerimizi tek bir ağızdan dile getirmek için yerel dayanışma ağları kuralım. Tıpkı “Hayır”larımızı ilçe ilçe ördüğümüz gibi bugün de dayanışmamızı ve mücadelemizi örelim.

Okmeydanı

Corona Dayanışma Ağı/ Okmeydanı Halkevi

Ankara/Dikmen

İzmir

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur