Korona günlerinde evde sinema: Tacın İncisi

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Tacın İncisi

1972 yılı yapımı Tacın İncisi (Perla w Koronie), Kazimierz Kutz’un “Silezya Destanı” üçlemesinin 1930’larda geçen ikinci filmidir. Üçlemenin ilk filmi “Siyah Toprağın Tadı” (Sól ziemi czarnej), son filmi ise “Aynı Tesbihin Taneleriyiz Biz“dir (Paciorki jednego różanca).

“Tacın İncisi”, Türkiye’de ilk defa 1974 yılında Türk Sinematek Derneği tarafından orijinal dilde, altyazısız olarak İstanbul ve Ankara’da gösterilmişti. Türkiye’de Türkçe altyazılı olarak ilk defa 2008 yılında İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi.

Filmde, Alman patronun kömür madenini kapatmasını engellemek için işçilerin bir grev örgütlemesinin öyküsü anlatılır. İş onların değer sistemlerinin temel bir bileşeni olduğundan, madencilerin işlerini korumaları, aynı zamanda onurları için verdikleri bir mücadeledir de. Bu, Jas, eşi ve iki oğlundan oluşan aile yaşamına dair portrenin arka planıdır. Yönetmen, Silezya aile yaşamı, çalışma etiği ve zorlu çalışmanın öyküsünü anlatmak için olağanüstü araçlar kullanmıştır. Silezyalıları tariflerken de, tekrar tekrar basit gelenekselliklerinin, becerikliliklerinin, çalışmaya olan güçlü bağlılıklarının altını çizer.

Kazimierz Kutz kimdir?

İstisnai bir film ve tiyatro yönetmeni ve senaristtir. 1929’da Yukarı Silezya’da, Szopienice’de demiryolu işçisi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Orta öğretimini tamamladıktan sonra Łódź Ulusal Film, Televizyon ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda yönetmenlik eğitimi aldı. 20’nin üzerinde konulu film yönetti. Pek çok tiyatroda görev yaptı. 1972’de Katowice’de Silezya Film Stüdyosunu kurdu ve 1978’e kadar sanat yönetmenliğini yaptı. 1981 ile 1983 yılları arasında Silezya Üniversitesi Radyo ve Televizyon Fakültesi’nde ders verdi. 1985 ile 1991 arasında Krakow Yüksek Tiyatro Okulu’nda yönetmenlik öğretti. Polonya’da ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997’de Kutz, Polonya Senatosu seçimlerine katıldı ve yaklaşık 500 bin Silezyalı tarafından desteklendi. 2001’de ikinci kez ve 2005’te ise üçüncü kez senatoya girdi. 2008 yılında Polonya Senatosu’nun Meclis Başkan Yardımcısı idi. Kutz, 2018 yılında Varşova’da öldü.

***

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur