Korona günlerinde evde sinema: Siyah Toprağın Tadı

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Siyah Toprağın Tadı

1970 yılı yapımı “Siyah Toprağın Tadı” (Sól ziemi czarnej), Polonyalı yönetmen Kazimierz Kutz’un “Silezya Destanı” üçlemesinin ilk filmidir. Film, Türkiye’de ilk defa 2015 yılında İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi.

1919 yılında İkinci Silezya Ayaklanması çıkar. Yedi Basista kardeş, en büyükleri Erwin liderliğinde memleketleri uğruna Polonya için savaşmak üzere yola çıkarlar. En gençleri olan Gabriel, Alman üniforması içinde Almanlar tarafından kontrol edilen bir köye girer ve bir Alman hemşireye aşık olur. Savaş süresince Teğmen Sowinski isyancıları destekler. En büyük kardeş Alman saldırısı sonucu öldürülür. Pek çok isyancı katledilir ve müfreze sınır boyunca geri çekilir. Yaralı olan Gabriel, kadınlar tarafından sınırın diğer tarafına taşınır. Orada hayatta kalmış olan dört kardeş buluşurlar.

Kazimierz Kutz kimdir?

İstisnai bir film ve tiyatro yönetmeni ve senaristtir. 1929’da Yukarı Silezya’da, Szopienice’de demiryolu işçisi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Orta öğretimini tamamladıktan sonra Łódź Ulusal Film, Televizyon ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda yönetmenlik eğitimi aldı. 20’nin üzerinde konulu film yönetti. Pek çok tiyatroda görev yaptı. 1972’de Katowice’de Silezya Film Stüdyosunu kurdu ve 1978’e kadar sanat yönetmenliğini yaptı. 1981 ile 1983 yılları arasında Silezya Üniversitesi Radyo ve Televizyon Fakültesi’nde ders verdi. 1985 ile 1991 arasında Krakow Yüksek Tiyatro Okulu’nda yönetmenlik öğretti. Polonya’da ve yurtdışında birçok ödül kazandı. 1997’de Kutz, Polonya Senatosu seçimlerine katıldı ve yaklaşık 500 bin Silezyalı tarafından desteklendi. 2001’de ikinci kez ve 2005’te ise üçüncü kez senatoya girdi. 2008 yılında Polonya Senatosu’nun Meclis Başkan Yardımcısı idi. Kutz, 2018 yılında Varşova’da öldü.

***

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

İFF’nin YouTube kanalına abone olmayı unutmayın: youtube.com/channel/UCNrrRyknHWUfzLxhEplOULQ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur