Korona günlerinde evde sinema: Roger ve Ben

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Roger ve Ben

Oscar ve Cannes ödüllü Bowling for Columbine, Sicko (Hasta), Fahrenheit 9/11 filmleri ile bilinen Michael Moore’un ilk filmi olan 1989 yapımı Roger and Me (Roger ve Ben) filmini, 2006 yılında 1. İşçi Filmleri Festivali’nde göstermiştik. Türkiye’de ilk defa festivalimizde gösterilen filmi festival gönüllüsü çevirmenler Türkçeye çevirdiler.

Michael Moore, ABD’nin Michigan eyaletindeki Flint şehrindendir. Flint, Amerikan otomobil devi General Motors’un fabrikalarının olduğu şehirdir. Bu fabrikalar sayesinde şehir yaşamaktadır. Tıpkı Türkiye’de Karabük’ün demir çelik fabrikalarına göre yapılandığı gibi.

General Motors daha ucuz işçi bulacağı için fabrikalarını ABD-Meksika sınırına taşıma kararı alır.

General Motors’un Michigan-Flint’teki fabrikasının kapatılması, 30 bin kişinin işini kaybetmesine neden olmuştur. Film yapımcısı Michael Moore, şirketin İcra Kurulu Başkanı Roger Smith’le bir mülakat ayarlayabilmek ve sadece bir tek soruyu sormak için bin takla atar!

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur