Korona günlerinde evde sinema: Apple’ın Tutulmayan Sözleri

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerde geçirilen zamanı değerlendirmek için İşçi Filmleri Festivali'nin arşivinden her gün bir film paylaşıyoruz. Sinematek.tv bugünün filmini sunar: Apple’ın Tutulmayan Sözleri

Apple, herkesin almak istediği ürünler üreten, dünyanın en değerli markalarından birisidir. Peki ama işçilerine nasıl davranır?

Belgesel ekibi, Çin’de iPhone 6 üreten fabrikalara, yaşamın işçiler için nasıl olduğunu açığa çıkartmak için gizli kamerayla girer. Ardından endüstrinin ihtiyaç duyduğu kalayı çıkarmak için çalıştırılan çocukları ve Apple’ın kalayı yasadışı, son derece tehlikeli madenlerden sağladığına ilişkin kanıt bulmak için bir ikmal treni ile Endonezya’ya seyahat ederler.

Aynı konuyu başka bir açıdan işleyen, yine İşçi Filmleri Festivali arşivinden bir başka filmi öneriyoruz: “Sınırların Ötesine Geçmek” (Fly to trascend) Bu belgesel, iPhone gibi akıllı telefonların üretildiği Çin’in Şenzen bölgesindeki işçilerin durumunu gözler önüne seriyor.

***

Dijital sinema kütüphanesi sinematek.tv sitesini ziyaret ettiniz mi? Binlerce afiş, sinema dergisi,sinema kitabı, makalesi, sinema üzerine sözlü tarih videoları daha bir çok şey sizi bekliyor.

Her günün filmini Sendika.Org ve İşçi Filmleri Festivali sosyal medya hesaplarından takip ederek öğrenebilirsiniz.

facebook.com/iscifilmlerifestivali

twitter.com/iscifilmfest

instagram.com/iscifilmleri

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur