İspanya’daki özel hastaneler, genel sağlık sisteminin kontrolüne girecek

İspanya Sağlık Bakanı’nın açıklamasına göre ülke genelindeki özel hastaneler, genel sağlık sisteminin kontrolüne girecek. Tıbbi malzeme üreticileri 48 saat içerisinde stoklarını yetkililere bildirecek

İspanya’daki özel hastaneler, genel sağlık sisteminin kontrolüne girecek

İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa dün (16 Mart) koronavirüs salgınına karşı verilen savaşta bir dizi önlem açıkladı. İlla açıklamasının başında ülke genelindeki özel hastanelerin genel sağlık sisteminin kontrolüne gireceğini ifade etti.

İlla salgınla savaşta açılacak yeni sağlık merkezleri için tüm kamusal ve özel alanların da kullanılabileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanı’ndan üç yeni karar

İlla’nın açıkladığı ilk karar koronavirüsün neden olduğu enfeksiyonlar ve karantinalar ile sağlık merkezlerinde meydana gelen sağlık personeli sayısındaki düşüş ile ilgili. Bakanın açıkladığına göre, dördüncü sınıftaki tıp öğrencileri salgınla savaşta daha etkin kullanılacaklar.

İkinci karara göre İspanya Ulusal Sağlık Sistemi’nin ihtiyaç duyduğu tüm mal ve hizmetlere erişimin hızlanması için; teşhis ekipmanı, yüz maskeleri, koruyucu gözlük, eldiven ve diğer tıbbi malzeme üreticileri 48 saat içinde stoklarını yetkililere bildirecekler.

Üçüncü ve son karar ise salgının ilerleyişi ile ilgili bilgi ve veri sağlanması konusunda alındı. Şimdiye kadar Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra vatandaşların da güncelleyebildiği koronavirüs verileri yalnızca bakanlık tarafından duyurulacak. Bakanlık, sabah erken saatlerinde olmak üzere günde yalnızca bir defa verileri güncelleyecek.

İspanya’da son durum

Geçen hafta “ulusal acil durum” ilan edilen ülkede okullar ve kamusal alanlar kapatıldı. Vatandaşlar yalnızca işe gitmek, gıda almak ya da ilaç gibi malzemelere erişebilmek için evlerinden ayrılabiliyorlar.

Madrid’de süpermarketler ve eczaneler hariç restoranlar, barlar ve dükkanlar da kapatıldı. Yetkililer, vatandaşlarının hareketlerini izlemek için insansız hava araçları kullanıyorlar.

İspanya’da pazartesi (dün) itibariyle 9 bin 191 doğrulanmış virüs vakası vardı ve buna bağlı 309 ölüm yaşandı.

Sendika.Org, El Pais

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur