İSKİ COVID-19 kararı aldı, yetkililer uygulamadı: DİSK Enerji-Sen çağrı yaptı, 800 sayaç okuma işçisi iş bıraktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İSPER adlı şirketine bağlı olarak, İSKİ bünyesinde çalışan yaklaşık 800 sayaç okuma işçisi, pandemik salgın koşullarında hiçbir önlem alınmadan çalıştırılma ısrarına karşı iş bıraktı. DİSK Enerji-Sen, taleplerinin karşılık bulmaması halinde 23 Mart'ta sendika yöneticileri ve tüm işyeri temsilcilerinden oluşan bir heyetle, kriz masası ve İSKİ Genel Müdürlüğü’yle görüşme gerçekleştireceklerini kaydetti

İSKİ COVID-19 kararı aldı, yetkililer uygulamadı: DİSK Enerji-Sen çağrı yaptı, 800 sayaç okuma işçisi iş bıraktı

İBB bünyesinde kurulan İSPER adlı şirkete bağlı olarak, İSKİ bünyesinde çalışan yaklaşık 800 sayaç okuma işçisi bugün (21 Mart) iş bıraktı. Koronavirüs (COVID-19) salgını koşullarında hiçbir önlem alınmadan, hijyenden uzak koşullarda işçilerin çalıştırılmak istendiğini ve bunun üzerine işçilere sahadan çekilme çağrısı yapan DİSK Enerji-Sen, acil tedbir alınmasını istedi.

DİSK ENERJİ SEN: “İSTANBUL’DA HER BİRİ GÜNDE 700 KAPI GEZEN 1500’E YAKIN İSKİ VE İGDAŞ İŞÇİSİ HALA ÇALIŞTIRILIYOR, BU ISRAR NİYE?”

Sendika.Org’a konuşan DİSK Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, İSKİ’nin konuya ilişkin 20 Mart tarihinde, COVID-19 önlemleri kapsamında personelin 5 saatlik hafta sonu çalışma saatinde idari izinli sayılması ve ikinci bir emre kadar dönüşümlü çalışma sistemine geçilmesinin de aralarında bulunduğu bir dizi karar aldığını kaydetti.

Ancak işçilere danışılmadan kararlar alındığını, tedbirlerin alt kurumlara tebliğ edilmediğini ve bugün de yetkililerin sayaç okuma işçilerini aynı koşullarda sahaya göndermek istediğini belirten Keskin, “Bu karara rağmen sabah saatlerinde İSKİ işletmelerindeki işçilere ‘Sahaya çıkacaksınız, resmi bir karar yok’ şeklinde basınç uygulanmıştır. Bunun üzerine işçiler iş bırakma kararı almıştır” ifadelerini kullandı.

Keskin, işçilerin iş bırakma eyleminin ardından yetkililerin “Bugün idari izinlisiniz” dediğini aktardı. Bu meselenin bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çeken Keskin, “‘Bir ticari kâr amacı güdülerek hareket edilemez’ dedik. 11 gündür arkadaşlarımızın bu vaziyette çalışmaları kabul edilemez” dedi.

Enerji-Sen: Kararlar yetersiz, 23 Mart’ta İSKİ önündeyiz

Öte yandan Enerji-Sen, İSKİ’ye çağrıda bulunarak taleplerinin karşılanmaması halinde 23 Mart Pazartesi günü görüşme için İSKİ Genel Müdürlüğü’nde olacaklarını açıkladı.

“İş işten geçmeden acil çözüm istiyoruz” başlıklı yazılı bir açıklama yayımlayan Enerji-Sen, örgütlü oldukları İBB’ye bağlı olan İSKİ ve İGDAŞ işyerlerinde başta olmak üzere, sahada çalışmakta olan işçiler için gerekli tedbirlerin alınması ve bu salgından korunması yönünde defalarca yazı yazdıklarını ve tavsiyelerde bulunduklarını belirtti.

Okuma, açma/kapama işlerini yürüten saha çalışanları olmak üzere bir dizi önleyici çalışma yapılması gerektiğini belirten Enerji-Sen, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından bu süreçte sular kesilmeyecek, kesilmiş sular var ise açılması talimatı verilmiştir. Bu talimatı gerçekleştirecek nöbetçi bir ekibin dışında kalanlar derhal sahadan çekilmeli, hastalık belirtilerinin ortaya çıkacağı 14 gün boyunca idari izinli sayılmalıdır. Aksi halde yaşanacak sorunların tek sorumlusunun sizlerin olacağınızı bilmenizi isteriz” ifadelerini kullandı.

Yaşanılan bu halk sağlığı sorununa acil çözüm istiyoruz. Başta işçilerimiz ve İstanbul halkının çıkarlarına olan taleplerimiz açık ve nettir” diyen Enerji-Sen, taleplerinin karşılık bulmaması halinde 23 Mart Pazartesi günü, saat 14.00’da sendika yöneticileri ve tüm işyeri temsilcilerinden oluşan bir heyetle, kriz masası ve İSKİ Genel Müdürlüğü’yle görüşme gerçekleştireceklerini kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur