İşçilerden “AVM’ler kapatılsın” çağrısı: Salgına karşı ciddi risk altındayız

Tez-Koop-İş Sendikası Koronavirüs salgınına karşı AVM’lerin kapatılmamasına tepki gösterdi. Toplu işyerlerinde çalışan işçilerin risk altında olduğunu belirten sendika, “Önlem alınmayan işyerlerinin yarattığı tehdidin tüm ülkeyi tehdit ettiği unutulmamalı” açıklaması yaptı

İşçilerden “AVM’ler kapatılsın” çağrısı: Salgına karşı ciddi risk altındayız

Koronavirüs salgını kapsamında bugün itibariyle AVM’ler ve lokantalar hariç tüm kapalı alanların faaliyetleri durduruldu. Tüm bu önlemler alınırken, en çok insan sirkülasyonunun olduğu AVM’lerin kapatılmaması tepkilere neden oldu.

#AVMlerKapatılsın gündem oldu

AVM çalışanlarının taleplerini ilettikleri #AVMlerKapatılsın etiketi Twitterda gündem oldu. AVM çalışanları gün içerisinde binlerce insanla temas haline olduklarını belirterek, bu durumun hem kendilerini tehlikeye attığını hem de virüsün yayılmasını kolaylaştıracağı gerekçesiyle AVM’lerin kapatılmasını istedi.

İmza kampanyası

Öte yandan AVM’lerde çalışan işçiler Chance.Org sitesinde bir imza kampanyası başlatarak AVM’lerin kapatılmasını talep etti.

İşçiler risk altındadır

AVM çalışanlarının örgütlü olduğu Tez-Koop-İş Sendikası konuya ilişkin bir açıklama yaptı. “Koronavirüs salgınına karşı AVM’ler ve toplu işyerlerinde çalışan işçiler risk altındadır” denilen açıklamada, AVM’lerin de bir an önce kapatılması istendi.

Sendika açıklamasının devamında şu ifadeler yer verdi:

İş verenler, iş sağlığı ve iş güvenliğinin bir parçası olan işyerlerinin hijyenini de sağlamak zorundadır. İşyerlerinde işçilerin bir arada bulundukları ortamların, yemekhanelerin ve tuvaletlerin hijyenleri sağlanmalı, kullanılan iş araç ve gereçleri belli aralıklarla dezenfekte edilmeli, havalandırma sistemleri kontrol edilmeli, çalışanlar için koruyucu önlemler alınması ve koruyucu malzemelerin temin edilmesi noktasında iş verenler üzerine düşeni yapmalıdır.

Koronavirüs salgınına karşı risk grubunda yer ala ya da tedavi altında olan çalışanlara ücretli mazeret izni verilmelidir. Aynı zamanda okulların ve kreşlerin tatil edilmesi nedeniyle mağduriyet yaşayan çalışan anne ya da babalardan birine ücretli mazeret izni verilmelidir. Önlem alınmayan işyerlerinin yarattığı tehdidin tüm ülkeyi tehdit ettiği unutulmamalı.

12.00-20.00 tavsiyesine kimse uymadı

Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği, AVM’lerin 12.00-20.00 açık kalması tavsiyesinde bulundu. Ancak bir çok AVM bu tavsiyeye uymayarak 10.00-22.00 çalışma saatlerinin devam edeceğini duyurdu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur