“Gurbanoğlu’nun şirketi ‘kapalı devre’ el değiştirip Ağar ailesine geçti”

Palmali Holding’in sahibi Azeri milyarder Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, “FETÖ üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Bahadır Özgür, Gurbanoğlu’nun zor durumdaki Kamhi’den 2011’de 42 milyon dolara satın aldığı şirketin, 2018 itibariyle adım adım ‘kapalı devre’ el değiştirip, Ağar’ın ve ailesinin hakimiyetine nasıl girdiğini anlattı

“Gurbanoğlu’nun şirketi ‘kapalı devre’ el değiştirip Ağar ailesine geçti”

GazeteDuvar’dan Bahadır Özgür, “Bir oligark, bir marina ve Ağar ailesi” başlıklı yazısında önceki gün gözaltına alınıp bugün FETÖ üyeliğinden tutuklanan Azeri milyarder Mübariz Mansimov Gurbanoğlu ile Mehmet Ağar arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

Gurbanoğlu’nun Kızıl Ordu yüzbaşısıyken SSCB dağıldıktan sonra şirket kurduğunu, hızla zenginleşen oligarklardan birisi olduğunu,  1998’de Türkiye’de kurduğu Malta merkezli Palmali’nin 270 gemisinin bulunduğunu ve TEKFEN İnşaat’ın yüzde 50’sini aldığını belirten Özgür şöyle devam etti:

Ama esas kamuoyunda yankı bulan olay; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, amcası Mehmet Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’in sahibi olduğu ve iki yıl önce devrettikleri denizcilik şirketi BMZ’ye kiraladığı tankerlerdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği ‘Panama Belgeleri’nin kahramanı, Gurbanoğlu’ydu.

Gurbanoğlu’nun şirketi “kapalı devre” el değiştirip Ağar ailesine geçti

Bodrum Yalıkavak Yat Limanı, Susurluk döneminde bir hayli gündemde olan Kahmi ailesinden Cefi Kahmi tarafından 2003’te açıldı. Cefi Kahmi’nin babası Jak Kamhi’ye 28 Ocak 1993’te suikast girişiminde bulunulmuş, ama kurtulmuştu. O suikasta dair bilgiyi Özgür TBMM Susurluk Komisyonu ifadelerinden şöyle aktardı:

JİTEM’ci Cem Ersever’in komutasında 1991-93 arası Güneydoğu’da ‘istihbarat elemanı’ olarak faaliyet yürütmüş Abdullah Çetin, Azerbaycan’da kampta eğitim gördüğünü, orada Uğur Mumcu suikastını yapanlarla karşılaştığını, onlardan birinin de Kamhi’ye saldıran kişi olduğunu söylüyordu. Mumcu’nun evinin etrafındaki istihbarat çalışmasını da kendisinin yaptığını itiraf ediyordu. Azerbaycan-Türkiye bağlantısı kontra kamplarından sermaye transferlerine farklı biçimlere bürünse de hiç kesilmiyor anlaşılan.

Kahmi, mali sıkıntıya düşünce 2011’de marinayı Gurbanoğlu’nun şirketi Palmali’ye sattı. Özgür, Palmali’nin yönetim kurulunda yaşanan değişikliği ise şöyle aktardı:

Palmali ilk olarak Bodrum siciline kayıtlı bir şube kurdu. Yönetim kurulu başkanı Gurbanoğlu’ydu. Yönetimde yer alan Alaattin Aykaç dikkat çekici bir isimdi. 2012-2013 arasında PETKİM yönetiminde bulunan Aykaç aynı zamanda 8 yıl Palmali CEO’luğunu yürüttü. Gurbanoğlu 2017’de kendisini dolandırmakla suçladı. KKTC’de kurduğu bir şirkete para aktardığını iddia etti.

Aykaç’ın şu an Demirören Gazetecilik ve TFF yönetiminde yer aldığının altını çizen Özgür, 9 Mayıs 2014’te Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’ın şubeye müdür olarak atandığını, 15 Temmuz 2015’te ise İstanbul’daki olağanüstü genel kurulda ana şirketin yönetim kurulu üyesi ve başkanı olduğunu ifade etti.

Bu andan itibaren yönetimde Palmali’nin ağırlığı azalırken, Ağar��ların ağırlığının arttığını belirten Özgür, daha sonra 2018’de Mehmet Ağar’ın şirkete başkan olarak seçildiğini aktararak şöyle devam etti:

24 Ekim 2018’de yapılan toplantıda ise yönetime yeni isimler dahil oldu ve Mehmet Ağar’ın görevi 2021 yılına kadar uzatıldı. Böylece Gurbanoğlu’nun zor durumdaki Kamhi’den 2011’de 42 milyon dolara satın aldığı şirket, 2018 itibariyle adım adım ‘kapalı devre’ el değiştirip, Kasım 1996’da “Ödülüm bu mu olacaktı” diyen Ağar’ın ve ailesinin hakimiyetine girdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur