DİSK: “Salgın süresince İşsizlik Fonu’ndan 15 milyon işçiye asgari ücret düzeyinde destek sağlanabilir”

Türkiye, tarihinin en büyük işsizlik oranları ile baş edemezken COVID-19 salgını nedeniyle dünya ekonomisi zor günler yaşıyor. AKP iktidarı işçilerin hayatlarını hiçe sayarak karantina ilan etmezken Türkiye'de hergün milyonlarca işçi evinden ayrılıyor. DİSK, yıllardır toplanan İşsizlik Sigorta Fonu'nun devreye alınması ve işçilere işsizlik ödeneği verilmesini talep etti. DİSK'in hazırladığı rapora göre fonun bir kısmı kullanılarak 3 ay boyunca 15 milyon işçiye asgari ücret düzeyinde bir destek sağlanabilir

DİSK: “Salgın süresince İşsizlik Fonu’ndan 15 milyon işçiye asgari ücret düzeyinde destek sağlanabilir”

COVID-19 salgını sağlık alanında olduğu kadar toplumsal ekonomik alanda da ciddi tahribat yaratıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre COVID-19 salgını nedeniyle dünya çapında 25 milyon insan işinden olabilir. Kapanan ve üretime ara veren işletmeler nedeniyle işçiler işsiz kalıyor ve her geçen gün bu sayı artıyor.

Türkiye, tarihinin en büyük işsizlik oranları ile baş edemezken salgın dolayısıyla alınan sağlık önlemleri ve beraberinde getirdiği durgunluk sonucunda işsizlikteki kriz büyüyerek artacak.

Bu durum karşısında sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve muhalefetin ısrarlı talebi ise İşsizlik Sigorta Fonu’nun efektif bir biçimde kullanılması. Ancak AKP iktidarı , İşsizlik Sigortası Fonu’nu ve onun sağladığı araçları etkili ve sonuç alıcı biçimde kullanmıyor.

DİSK bu konuya dikkat çekerek İşsizlik Sigorta Fonu’nun önemini ve kullanım alanlarını içeren bir rapor hazırladı. “COVID-19 salgınının en büyük toplumsal tahribatı işsizlik ve gelir kaybı olacak. COVID-19’un yaratacağı
büyük toplumsal tahribata karşı diğer kamusal tedbirlerle birlikte İşsizlik Sigortası Fonu önemli bir işlev
görebilir” denilen raporda DİSK, Fon’da bulunan 131 milyar TL’yi aşkın kaynakların bir bölümünün kullanımıyla 3 ay boyunca 15 milyon işçiye asgari ücret düzeyinde bir destek sağlanabileceğine dikkat çekti.

İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları işsizler için değil işverenler için kullanılıyor

Fon giderleri için işsizlik ödeneğine ayrılan pay yüzde 28’de kalırken, işverenlere yapılan teşvik ödemeleri
fon giderlerinin yüzde 44’üne yaklaştığını belirtilen raporda “İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları işsizler için değil işverenler için kullanılıyor” ifadelerine yer verildi.

DİSK’in hazırladığı raporda yer alan tabloya göre fonun güncel büyüklüğü 131 milyar TL’nin üzerinde. Aynı zamanda 2018 ve 2019 yıllarında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işverenlere 27 milyar TL kaynak aktarıldı.

Fon işsizlik ödeneği olarak devreye sokulmalı

“COVID-19 ile mücadele boyunca 6 ay süreyle 9 milyon 430 bin işçinin fon kaynaklarından asgari ücret düzeyinde destek alması mümkündür” diyen DİSK, COVID-19 ile mücadele döneminde işsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında ön koşul aranmadan işsiz kalan her işçiye işsizlik ödeneği ödenmesi gerektiğinin altını çizdi.

DİSK raporun sonunda şu talepleri sıraladı:

  1. Gerek işsizlik ödeneği gerekse kısa çalışma ödeneğinden yararlanma için öngörülen ağır koşullar kaldırılmalı.
  2. İşsiz kalan ve işi duran bütün işçilere işsizlik sigortası ödeneğinden asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmalıdır.
  3. İşsizlik Sigortası Fonu’nun etkin kullanımı için işten çıkarma yasağı uygulanmalı ve zorunlu mal ve hizmet üretimi yapan işler dışındaki işçilere ücretli izin verilmelidir. Ücretli izinler işverenler,
  4. İşsizlik Sigortası Fonu ve kamu bütçesinden ortaklaşa finanse edilmelidir.
  5. İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları en az üç ay süreyle 10 ile 15 milyon işçinin gelir kaybını
    gidermeye yetecek kaynağa sahiptir.
  6. Fon’un kaynakları nakit ve likit hale getirilmelidir.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur