Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminde polisin kolunu kırdığı yurttaş mahkemece kusurlu bulundu

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminde polis saldırısı sonucu kolunun kırılan yurttaş mahkeme tarafından kusurlu bulundu

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminde polisin kolunu kırdığı yurttaş mahkemece kusurlu bulundu

Aydın Aydoğan isimli yurttaşın Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminde polis saldırısı sonucu kolunun kırılması sebebiyle açtığı  davada İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

BirGün’den Dilan Esen’in haberine göre İçişleri Bakanlığı, kolu kırılan Aydoğan’ı kusurlu bulurken İstanbul 5. İdare Mahkemesi’ne gönderdiği yanıtta özetle şöyle dedi:

Polisin görevlerini yerine getirmekten öte bir eylemi olmamıştır. İdarenin tazmin sorumluluğunun doğması için hizmet kusurunun bulunması, bu eylemden zarar oluşması gerekir. Olayda idarenin hizmet kusuru bulunmadığı gibi davacının ağır kusurunun bulunduğu açıktır.

Olayın yaşandığı gün polisin kendine hakaret ve küfür ettiğini ileri süren Aydoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Ayağa kalktığımda beni gözaltına almak istediler, direndiğimde ise yerde vücudumun çeşitli yerlerine copla vurdular. Kolum 4 veya 5 farklı yerden kırıldı, hala düzelmedi. Bakanlığın gönderdiği savunma içler acısı. Benim için öğrenci ve iş kaybı yok denmiş. Raporlara hiç bakmamışlar. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fahrettin Altun, Yunan polisinin attığı plastik mermiye ilişkin bir takım ifadeler kullanmıştı. Sayın Altun’a sormak lazım, bizler bunlara yıllardır maruz kalıyoruz medeni ve hukuk ile yönetilen bir devlette yaşamıyor muyuz?’’

İçişleri Bakanlığı’nın mahkemeye sunduğu itirazın kabul edilemeyeceğini söyleyen Aydoğan, bu cevaba itiraz edeceğini de söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur