Antalya Halkevleri: “Belediye otobüslerini dezenfekte etmek yetmez, halk otobüsleri için de önlem alın”

Antalya'da belediyeye ait 170 otobüsün ve durakların her gün dezenfekte edildiği açıklandı. Ancak 480 özel halk otobüsü için bu durum böyle değil. Antalya Halkevleri, özel ve kamu otobüsleri diye ayrım yapılmadan bütün otobüslerin tek merkezden kayıtları tutularak dezenfekte edilmesi için yetkililere çağrı yaptı

Antalya Halkevleri: “Belediye otobüslerini dezenfekte etmek yetmez, halk otobüsleri için de önlem alın”

Antalya Halkevleri kentte belediyeye ait otobüsler ve duraklar dezenfekte edilirken 480 özel halk otobüsündeki dezenfeksiyon işleminin otobüs sahiplerinin kendi inisiyatifine bırakılmasına tepki gösterdi. Bu durumun kabul edilemez olduğunu belirten Halkevleri, “Özel ve kamu otobüsleri diye ayrım yapmadan bütün otobüsler tek merkezden kayıtları tutularak her gün en az bir kere dezenfekte edilmelidir. Dezenfekte işlemi yaptırılmayan araç ulaşım hizmetinden men edilmelidir” dedi.

Antalya Halkevleri’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Dünyayı sarsan ve binlerce insanın ölümüne yol açan Korona virüsü salgınına karşı önlemler ve mücadele devam ediyor. Bir virüs salgını için en elverişli ortamlar halkın toplu olarak bir arada bulunduğu yerlerdir. Şehir içi toplu ulaşım hijyen ve dezenfekte işinin en önemli olduğu yerdir. Çünkü sadece bir otobüs günde binlerce insan tarafından kullanılmaktadır.

Peki kentimizde bu otobüslere dezenfekte işlemi yapılıyor mu? Buna maalesef tam anlamıyla evet diyemiyoruz. Belediyeye ait 170 otobüsün ve durakların her gün dezenfekte edildiği açıklandı. Ancak 480 özel halk otobüsü için bu durum böyle değil.

Tedbirler otobüs sahiplerinin keyfiyetine bırakılamaz

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası şu mesajı yayımladı:

Tüm kaptanlarımızın dikkatine akşam saat 23.30 – 00.30 arası erdem Beyazıt kültür merkezi arkasında araçları dezenfekte etmek için ekip olacaktır. İlaç firması ücret olarak 20 TL almaktadır. İlaçlama yaptırmak isteyen esnafımız aracını gönderebilir.

Antalya Halkevi de Otobüsçüler Odası’nın gönderdiği mesaja tepki göstererek yetkililere çağrı yaptı:

Ülkemizde de haftalardır önlem alınma çalışmaları sürerken özel halk otobüsleri sadece 13 Mart gecesi oda çok az bir kısmı dezenfekte edilmiştir. Oda yönetiminin attığı mesajdaki ‘isteyen esnafımız’ ibaresi korkunçtur.

Dezenfektesiz araç ulaşım hizmetinden men edilmelidir

Kentimiz Valiliğini, Büyükşehir Belediyesini ve ilgili diğer kurumları göreve çağırıyoruz.

Özel ve kamu otobüsleri diye ayrım yapmadan bütün otobüsler tek merkezden kayıtları tutularak her gün en az bir kere dezenfekte edilmelidir. Dezenfekte işlemi yaptırılmayan araç ulaşım hizmetinden men edilmelidir.

Esnaf odasının ve otobüs sahiplerinin keyfiyetine bırakılmamalıdır.

Kaynak: Antalya Sokakları

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur