Yeni çatışma kapıda: Suriye ordusunun hedefinde, TSK’nin konuşlandığı Sarmin ve Teftenaz var

İdlip’te stratejik öneme sahip Serakib’i kontrol altına alan Suriye ordusunun yeni hedefi, kentin kuzeybatısındaki Sarmin ile kuzeyindeki Teftenaz kasabası ve askeri hava üssü. TSK birliklerinin bu bölgelerde konuşlanmış olması yeni bir çatışma riskini artırıyor

Yeni çatışma kapıda: Suriye ordusunun hedefinde, TSK’nin konuşlandığı Sarmin ve Teftenaz var

İdlip vilayetinde dün (6 Şubat) stratejik öneme sahip Serakib kentini kontrol altına alan Suriye ordusu ve müttefikleri, bölgedeki operasyonlarını sürdürüyor.

SURİYE ORDUSU SERAKİB’İ TAM KONTROL ALTINA ALDI: CİHATÇILAR VE TSK ÇEKİLDİ  

Suriye ordusunun yeni hedefinin, kentin kuzeybatısındaki Sarmin ile kuzeyindeki Teftenaz kasabası ve askeri hava üssü olduğu belirtiliyor.

Suriye hükümetine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, Suriye ordusunun Serakib’in kuzey hattını güvence altına almak için, güçlerini Teftenaz’a ve bu kasabanın güneyindeki askeri hava üssüne giden yol boyunca konumlandırdığını bildirdi.

2013’te cihatçı gruplar tarafından ele geçirilen ilk büyük hava üslerinden biri olan Teftenaz, Heyet-i Tahrir’uş Şam kontrolünde bulunuyor.

Suriye ordusunun yeni hedefi, Serakib’in kuzeybatısındaki Sarmin ile kuzeyindeki Teftanaz kasabaları. Mavi noktalarla gösterilen yerlerde TSK birlikleri bulunuyor. [Harita: Liveuamap]

Yeni çatışma riski

Öte yandan İdlip’e yönelik askeri sevkıyatı artıran TSK’nin, hem Sarmin kasabasına hem de Teftenaz Askeri Hava Üssü yakınlarına konuşlandığı belirtiliyor.

Muhaliflere yakın kaynaklar, TSK birliklerinin, Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmak için İdlip-Sarmin yolu ile Teftenaz Askeri Hava Üssü yakınlarına iki yeni askeri nokta kurduğunu bildirdi.

Daha önce Serakib’in çevresine de konuşlanan TSK birlikleri, Suriye ordusunun ilerleyişini engelleyememişti.

2 Şubat��ı 3 Şubat’ı bağlayan gece, Suriye ordusunun TSK birliklerinin bulunduğu noktaya yönelik yoğun bombardımanı sonucu 7’si asker, 1’i sivil personel olmak üzere 8 kişi yaşamını yitirmiş, 5 asker de yaralanmıştı.

AKP BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERDİ: İDLİP’TE 7 ASKER VE BİR SİVİL PERSONEL YAŞAMINI YİTİRDİ

Saldırı sonra TSK bölgeye yığınağını artırmış ve cihatçı grupların karşı saldırılarına topçu desteği vermişti. Buna rağmen Suriye ordusu ve müttefikleri Serakib’i dün (6 Şubat) kontrol altına almış, TSK ve cihatçıların kentten çekildiği bildirilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur