Van’da minibüsün üstüne çığ düştü: 5 kişi yaşamını yitirdi

Van'ın Bahçesaray ilçesinde bir minibüs ve iş makinesi üzerine çığ düştü. İş makinesi operatörü ve minibüsteki 7 yolcu kurtarıldı, 5 kişi hayatını kaybetti. Çığ altındaki 2 kişiyi arama-kurtarma çalışmaları sürüyor

Van’da minibüsün üstüne çığ düştü: 5 kişi yaşamını yitirdi

Van-Bahçesaray karayolunun 3 bin rakımlı Karabet geçidi yakınlarında çığ düşmesi sonucu kar kürüme çalışması yapan iş makinesi ile içinde yolcuların bulunduğu bir minibüs kar yığını altında kaldı. İş makinesi operatörü Bahattin Karagülle kendi imkanlarıyla kurtulurken minibüs için arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Çığ düşmesi sonucu iş makinesinin kısmen kar altında kaldığı, arkasında bulunan minibüsün ise yamaçtan kopan tonlarca kar kütlesiyle birlikte yaklaşık 40 metre yükseklikten devrilerek karın altında kaybolduğu belirtildi.

Van Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan Mehmet Emin Bilmez, 5 kişinin hayatını kaybettiğini, iş makinesi operatörüyle birlikte sağ kurtarılan 7 yaralının olduğunu söyledi. Bilmez, 2 kişinin daha çığ altında olabileceğini ifade etti.

Kayyum Mehmet Emin Bilmez, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

Kurtarma çalışmalarında ilk etapta operatör kurtarıldı, hastaneye kaldırıldı. Ardından bir süre minibüs arandı ve yeri tespit edildi. 5 kişi sağ kurtarıldı, sonra 4 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşıldı. Daha sonraki çalışmalarda 2 vatandaşımız daha yaralı kurtarıldı ancak biri müdahalelere rağmen olay yerinde hayatını kaybetti. Şu anda 5 vatandaşımız vefat etti, operatörle birlikte sağ kurtarılan 7 yaralımız var. 2 kişinin daha çığ altında olabileceğini değerlendiriyoruz. Bölgede çalışmalar devam ediyor.

Olay yerinde kar ve tipinin etkisini sürdürdüğünü aktaran Bilmez, çığın ardından yağan karın tekrar çığ tehlikesi oluşturduğunu vurguladı.

AFAD’dan olaya ilişkin yapılan açıklamada ise “Van Bahçesaray ve Çatak arasındaki karayoluna, 4 Şubat 2020 17.45’te çığ düştü. AFAD Van koordinasyonundaki arama kurtarma ekipleri, çığ altında kalan minibüs ve iş makinesinden 8’i sağ olmak üzere 13 vatandaşımızı çıkardı” ifadeleri kullanıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur