Valilik Grup Yorum’la dayanışma etkinliğine yasak koydu, türküler Mamak Halkevi’nden sokaklara taştı

Ankara Valiliği, Mamak Halkevi'nde Grup Yorum ile dayanışmak için düzenlenecek müzik dinletisini yasaklamaya çalıştı. Mamak Halkevi önünde başlayan türküler sokaklara yayıldı

Valilik Grup Yorum’la dayanışma etkinliğine yasak koydu, türküler Mamak Halkevi’nden sokaklara taştı

Ankara Valiliği, Mamak Halkevi’nde Grup Yorum ile dayanışmak için düzenlenecek müzik dinletisini yasaklamaya çalıştı. Valiliğe göre yasağın gerekçesini “Milli güvenliğe aykırılık, genel ahlak karşıtlığı” oluşturdu.

Polislerin Grup Yorum’la dayanışmak için söylenmek istenen türkülere yasak koyma girişiminin ardından, dayanışma için söylenen türküler Mamak Halkevi önünden Tuzluçayır sokaklarına yayıldı.

“Gel ki şafaklar tutuşsun”

İlk olarak Mamak Halkevi önünde Grup Yorum’un “Gel ki şafaklar tutuşsun” türküsünün söylendi. Ardından valiliğin yasağını teşhir etmek ve türküleri sokaklara yaymak için sokağa çıkan Halkevi üyeleri “Güleycan” isimli türküyü söyleyerek, yasağı şu ifadelerle teşhir etti:

Dostlar bizler Halkevciler olarak bugün derneğimizde devrimci türküler söylemek için bir araya geldik. Ancak Ankara valisi kendi devletinin koyduğu yasayı çiğneyerek etkinliğimizi yasakladı. Tüm çabalarına rağmen etkinliğimize engel olamadılar. Türkülerimiz derneğimizden sokaklara taştı. Buradan bir kez daha söylüyoruz: Yasaklarla baskılarla bizi yıldıramazsınız. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm halkımızı mücadelemizde bizlere destek olmaya çağırıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur