Rusya’dan dörtlü İdlip zirvesi için açıklama: “Gündemimizde yok”

Rusya, Suriye konusunda Fransa, Almanya ve Türkiye ile dörtlü bir zirve düşünmediğini açıkladı

Rusya’dan dörtlü İdlip zirvesi için açıklama: “Gündemimizde yok”

Rusya, İdlip’teki gerilime ilişkin Fransa, Almanya ve Türkiye ile dörtlü bir zirve düşünmediğini açıkladı. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Rusya şu an, Fransa, Almanya ve Türkiye ile dörtlü bir Suriye zirvesi üzerinde çalışmıyor” denildi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, gazetecilerin 5 Mart’ta Putin ile Erdoğan arasında ikili bir görüşme gerçekleştirmesinin mümkün olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Peskov, “İkili temaslara yönelik konuşulmuyor, ancak çoklu formatta bir görüşme üzerinde çalışılıyor. Henüz bir karar alınmadı, zira potansiyel tüm katılımcılar henüz onay vermedi” dedi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Fransa-Almanya-Türkiye’nin katılacağı formatta bir görüşmenin söz konusu olmadığını ama İran’ın katılımıyla bir görüşme olasılığı üzerinde de çalışıldığını ekledi.

Peskov, “Henüz tüm liderler yanıt vermedi, bu nedenle diplomatik kanallar üzerinden çalışmalar sürüyor” dedi.

Erdoğan ‘Rus heyeti geliyor’ demişti

Tayyip Erdoğan bugün (25 Şubat) Azerbaycan ziyareti öncesi havalimanında yaptığı açıklamada, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirilmesi öngörülen dörtlü zirvenin ve Rusya’dan gelecek heyetin takviminin sorulması üzerine Rus heyetinin yarın Türkiye’de olacağını kaydetmişti.

Erdoğan, “Bu hafta sonu yapılan görüşmelerle ilgili ise Sayın Macron ile aynı şekilde Merkel ve Sayın Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Fakat bizim Sayın Putin ile burada belirlediğimiz tarih 5 Mart’ta bizim en kötü ihtimalle Sayın Putin’le bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Ve bu bir araya gelişte de biz telefonun ötesine geçip yüz yüze bu görüşmeleri yapma konumunda olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur