Muhalefet partilerinden İdlip açıklamaları: “Barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz”

Meclisteki muhalefet partileri İdlip’te 33 askerin hayatını kaybetmesi üzerine açıklama yayımladı. CHP, meclisi kapalı oturuma çağırdı. HDP “Savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi

Muhalefet partilerinden İdlip açıklamaları: “Barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz”

İdlip’te TSK birliklerine yönelik hava saldırısında 33 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Meclis’teki muhalefet partilerinden açıklamalar geldi. CHP dün gece yaptığı açıklamayla Meclis’i İdlip gündemli kapalı oturuma çağırırken, HDP savaş karşısında barışı savunan güçleri sorumluluk almaya çağırdı.

“Soruları cevaplaması gerekenler başkaları”

Dün gece CHP MYK toplantısı sürerken kısa bir basın açıklaması yapan Faik Öztrak, İdlip konusunu görüşmek üzere TBMM’yi kapalı oturumla toplantıya çağırdıklarını söyledi. Öztrak şöyle konuştu:

İdlip’ten gelen acı haberler içimizi dağladı. İdlip’te durum son derece ciddi ve endişe verici. Hatay Valisi’nin yaptığı açıklamalardan İdlip’te çok sayıda şehidimizin ve yaralıların olduğu anlaşılmaktadır. Milletçe büyük bir üzüntü içindeyiz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, şehitlerimizin kederli ailelerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Değerli basın mensupları, genel başkanımızın başkanlığında merkez yönetim kurulumuz toplantısına devam ediyor. Genel başkanımızın günlerdir söylediği gibi ‘Suriye de, Libya da, İdlip de Mehmetçiğimizin tek bir tırnağı dahi etmez. Türk ordusu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ordusudur. Onlarca şehidimiz varken TBMM’nin buna sessiz kalmasını beklemememiz gerekir. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi olarak konuyu görüşmek üzere yarın TBMM’yi kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz.

Bugün soru almayacağım çünkü soruları cevaplaması gerekenler başkaları.

“Barışa karşı sorumluluk alın…”

“Savaşın ve çatışmanın halklar açısından her zaman acı ve gözyaşı anlamına geldiğini biliyoruz” diyen HDP, savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırdı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar imzasıyla yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Savaş kararları ve tezkerelerin ölüm ve yıkım olduğu gerçekliğinden hareketle, en son Suriye tezkeresinde de Meclis’te hayır oyu kullanan tek parti olarak daha önce ifade ettiklerimizi tekrarlıyoruz ve uyarılarımızın dikkate alınmamasının üzüntüsünü yaşıyoruz.

Ortadoğu’da içinden çıkılmaz bir hal alan savaş durumunun sona ermesi ve bölgesel barışın gerçekleşmesi için en gerçekçi yolun diyalog ve müzakere olduğunu bir kez daha dile getiriyoruz.

Dün gerçekleşen elim olaydan bu saate kadar yapılan karartma, gizleme, sansür ve sosyal medya platformlarının engellenmesi, alınan tezkere kararındaki yanlışlığı saklama amacı taşımaktadır. Toplum merak içinde gelişmeleri izlerken iktidarın Meclis’i bilgilendirmemiş olması kabul edilemez.

Halkların Demokratik Partisi olarak çağrımız; iktidarın öncelikle halkı ve Meclis’te grubu olan/olmayan tüm partileri acilen şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi için Meclis’in olağanüstü toplanmasıdır. Bunun için TBMM Başkanını yetkisini kullanarak Meclis’i acilen toplamaya davet ediyoruz.

Bugüne kadar yapılan hatalardan dönmek için hala geç değildir. Savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz.

Bu kapsamda bir kez daha hayatını kaybeden askerlere rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyoruz.

Başsağlığı mesajları

Hava saldırısının ardından Erdoğan ile görüşen İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, sadece bilgi aldığını ve paylaşmasının doğru olmayacağını söyledi. CHP’nin kapalı oturup teklifinin ise yapılmasında fayda olduğunu bildirdi.

Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi ise başsağlığı dilemekle yetindi.

Sendika.Org

 

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur