Kayyum belediyeyi aile şirketine çevirdi: Yeğenini Kent A.Ş’nin başına getirdi

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu Vali Mustafa Yaman, Kent A.Ş’nin başına yeğeni Yunus Emre Akça’yı getirdi. İzmir’de yaşayan Mercan A.’nın ise, “home office” ��alıştığı belirtilerek, belediyeden maaşa bağlandığı öğrenildi

Kayyum belediyeyi aile şirketine çevirdi: Yeğenini Kent A.Ş’nin başına getirdi

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın yeniden kayyum olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk, usulsüzlük, ihaleye fesat karıştırma ve rüşvet ilişkilerine bir yenisi eklendi. Kayyum Yaman, belediye iştiraki olan Kent A.Ş’nin başına yeğeni Yunus Emre Akça’yı getirdi. Kent AŞ.’nin resmi internet sitesi kayyum atamasından bu yana kapatıldığı için yönetim şeması gizleniyor.

Vali Yaman’ın yeğeni

Uzman çavuşluktan belediyeye getirilen Akça, önceki dönem kayyım sürecinde de belediyenin Destek Hizmetler Daire Başkanvekili olarak atanmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Akça, AKP’li Artuklu Belediyesi’ne geçiş yapmıştı. 19 Ağustos’a kadar burada çalışan Akça, Vali Yaman’ın kayyum atanmasının ardından yaptığı paylaşımlarda “Çakalların devri sona erdi, şimdi yiğitlerin zamanı”, “Devlet atını da iyi tanır, itini de iyi tanır. Zamanı geldiğinde atı nallamasını, itini bağlamasını iyi bilir” sözleriyle Ahmet Türk’e hakarette bulunmuştu. Belediyede 31 Mart seçimlerinden önce kaldığı odaya yerleşen Akça, burada çektiği fotoğrafı da “Vefalı Türk geldi yine, yol ver Türkün bayrağına” sözleriyle paylaşmıştı.

Belediyede “home office” çalışanlar türedi

Kayyum Yaman’ın uygulamaları bununla sınırlı kalmadı. Yaman’la birlikte bankamatik memuru olarak bilinen belediyeye uğramadan maaş alanların sayısı arttığı ileri sürüldü. Bazı kişilerin ise “home office” şeklinde çalıştıkları öğrenildi. Bu isimlerden birinin Kent AŞ. bünyesinde çalışırken, 696 Sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna alınan Mercan A. olduğunu öğrenildi. Yaklaşık 5 aydır İzmir’de yaşadığı öğrenilen ve maaş almaya devam eden Mercan A. Kent AŞ. Kadrosunda bulunuyor. Mercan A.’nın, belediyedeki işlerini İzmir’deki evinden yürüttüğü belirtildi.

Ahmet Türk daha önce açıklamıştı

Söz konusu kişilerin Ahmet Türk’ün daha önceki bir açıklamasında “Belediyeye dahi uğramadığı” dediği kişiler olduğu tahmin ediliyor. Türk, “Kent AŞ. üzerinden işçiler alınmış, birçoğu belediyeye bile uğramıyor. Birisine 4 bin, birisine 2 bin, birisine ise 2 bin 500 TL maaş bağlanmış” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur