Kamışlı’da ABD konvoyunu engelleyen sivillere ateş açıldı, Suriye ordusu ile ABD güçleri çatıştı

Suriye ordusunun kontrol noktasının bulunduğu Kamışlı'nın Hırbet el-Ammu köyünden geçmek isteyen ABD zırhlı araçları, bölge halkı tarafından engellendi. Protestolar sırasında ABD askerlerinin açtığı ateş sonucu iki sivil yaşamını yitirdi ve ardından Suriye ordusu ile ABD güçleri arasında kısa süreli çatışma yaşandı

Kamışlı’da ABD konvoyunu engelleyen sivillere ateş açıldı, Suriye ordusu ile ABD güçleri çatıştı

Hırbet el-Ammu’daki gerilimin ardından bölgeye Rus ordusuna bağlı güçler de intikal etti.

Suriye’nin Haseke vilayetine bağlı Kamışlı kırsalında ABD güçleri ile bölge halkı arasında yaşanan gerginlik, silahlı çatışmaya dönüştü.

Kamışlı’nın doğusundaki Hırbet el-Ammu köyünden geçmek isteyen ve dört zırhlı araçtan oluşan ABD konvoyu, köylüler tarafından protesto edildi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, ABD güçlerinin, halkın üzerine gaz bombası ve gerçek mermilerle saldırdığını belirterek, bir köylünün yaşamını yitirdiğini bildirdi. ABD askerlerinin Hamu köyünde de bir kişiyi yaraladığını belirten SANA, Buveyr el-Asi köyünde ise halkın ABD konvoyunu taşladığını kaydetti.

Öte yandan olaya ilişkin sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Hırbet el-Ammu’da kontrol noktası bulunan Suriye askerlerinin, ABD askerlerine “Buradan geçemezsiniz” dediği duyuluyor.

Rojava’dan yayın yapan Kuzey Haber Ajansı (NPA) da 22 yaşındaki Faysal Halid Muhammed el-Berri adlı gencin, ABD zırhlı aracındaki bayrağı indirmeye çalışırken askerler tarafından öldürüldüğünü ve bir Suriye askerinin de “yanlışlıkla” bacağından vurulduğunu bildirdi.

Bölgeden bildiren NPA muhabiri, ABD’nin bölgeye üç askeri araç daha gönderdiğini ve konvoyun köyden geçmesi için iki ABD savaş uçağının alçak irtifa uçarak sonik patlamaya yol açtığını ifade etti.

ABD öncülüğündeki koalisyondan açıklama

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Myles Caggins, Kamışlı’da yaşananlara ilişkin açıklama yayımladı:

12 Şubat’ta Kamışlı yakınlarında devriye gezen koalisyon güçleri, Suriye rejimi yanlısı güçlerin işgal ettiği bir kontrol noktası ile karşı karşıya geldi. Koalisyon güçlerinin defaatle uyarı ve gerginliği azaltma girişimleri sonrasında devriye birliği kimliği belirsiz kişilerce küçük silahlarla düzenlenen bir saldırıya uğradı. Koalisyon askerleri kendilerini savunmak üzere saldırıya karşılık verdi. Gerginlik düştü ve olay soruşturuluyor. Koalisyon devriyesi üslerine geri döndü.

Caggins, daha sonra yaptığı bir açıklamada ise “Kamışlı olayında bir ABD askeri, ekipmanını kullanırken küçük yüzeysel bir sıyrıkla yaralandı. Asker görevine geri döndü” bilgisini paylaştı.

Rusya: ABD askerleri biri çocuk, 2 sivili öldürdü

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Yuriy Borenkov, Kamışlı kentinin yakınlarında Suriyeli askerlerin, güzergahından sapan ABD askeri devriyesini durdurduğunu açıkladı.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, bunun üzerine ABD askerleri ile yerel halk arasında çatışmanın çıktığı ifade edildi.

ABD askerlerinin halka ateş açması sonucu 14 yaşındaki bir erkek çocuk dahil iki sivilin öldüğünü aktaran Borenkov, olay yerine gelen Rus askerlerin çatışmayı durdurup ABD konvoyunu bulunduğu üsse çıkardığını kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur