İdlip’te ağır tablo: Savaşa dair tüm gelişmeler

İdlip’te 33 askerin yaşamını yitirdiği, 32 askerin de yaralandığı hava saldırısı sonrası yaşanan tüm gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz

İdlip’te ağır tablo: Savaşa dair tüm gelişmeler

İdlip’in güneyinde, Cebel ez-Zaviye bölgesindeki Bilyun’da bulunan TSK noktasına yönelik hava saldırıları sonrası gerilim tırmanmaya devam ediyor.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, 03.45’te yaptığı açıklamada, İdlip’teki 33 askerin yaşamını yitirdiğini, 32 askerin de yaralandığını kaydetmişti. Yaralı askerlerin hayati tehlikesi bulunmuyor.

İDLİP’TE TSK BİRLİKLERİNE HAVA SALDIRISI: EN AZ 33 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

İdlip’te 33 askerin yaşamını yitirdiği, 32 askerin de yaralandığı hava saldırısı sonrası yaşanan tüm gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz.

23.20 | İdlip’teki topçu saldırısında 1 asker hayatını kaybetti, 2 asker yaralandı

Milli Savunma Bakanlığı, “İdlip’teki topçu saldırısında 1 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı” açıklaması yaptı.

19.50 | Erdoğan ile Trump İdlip’i görüştü

Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Görüşmede, ikili meselelerin yanı sıra İdlip’te yaşanan son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Beyaz Saray: Trump, Türk askerine saldırıyı kınadı

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump’ın Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde İdlip’teki saldırıyı kınadığını bildirdi. Açıklamada, “Başkan Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmaları azaltma ve insani felaketi önleme çabalarına desteğini yineledi” ifadelerine yer verildi.

19.50 | Genelkurmay Başkanı Güler, ABD’li mevkidaşı Milley ile telefonda görüştü

Genelkurmay Başkanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley’in telefonda görüştüğü bildirildi.

Güler ve Milley’in görüşmesinde güncel konuların ele alındığı bildirildi.

15.50 | Peskov: “Türk askerlerin tamamı gözlem noktalarının dışında hayatını kaybetti”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlip’te TSK birliklerine yönelik hava saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, Peskov şunları kaydetti:

T��rk askerlerin hiçbiri, gözlem noktalarında hayatını kaybetmedi. Bu noktalardaki askerler ne yaralandı ne de bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Türk askerlerinin hayatını kaybettiği trajik olaylar, eski Sovyet ülkelerinin vatandaşları da dahil çok sayıda yabancı paralı askerin bulunduğu terör gruplarının saldırı düzenlediği yerlerde gerçekleşti. Çok sayıdaki talebimize rağmen Türk tarafı, orada Türk askerlerinin bulunduğunu bize bildirmedi.

15.00 | Altun: “Erdoğan ile Putin en kısa sürede yüz yüze görüşmeye karar verdi”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesinde, “en kısa sürede yüz yüze görüşmeye” karar verdiklerini duyurdu.

14.15 | NATO: “Müttefikler, Türkiye ile dayanışma gösterdi”

NATO’nun Türkiye’nin talebiyle Brüksel’deki genel merkezde yaptığı olağanüstü toplantı sona erdi. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İdlip’te 33 Türk askerinin öldüğü saldırıyı kınadıklarını belirterek “Müttefikler, İdlip’te dün gece hayatını kaybeden Türk askerlerine ilişkin taziye dileklerini iletti, Türkiye ile dayanışma gösterdi” dedi.

Stoltenberg, Türkiye’ye verilen hava savunma desteğinin artırılacağını söyledi ancak nasıl yapılacağıyla ilgili detay vermedi:

Biz bu saldırıyı kınıyoruz. Beşar Esad yönetimi altındaki askerler bu saldırıyı gerçekleştirmiştir. Bu noktada saldırının durdurulmasını, uluslararası hukuka uyulmasını ve Birleşmiş Milletler destekli barış süreçlerinin devam etmesi gerekliliğini dile getiriyorum. 2018 tarihli ateşkese geri dönülmelidir. Bu yapılmazsa bölgedeki insani kriz kötüleşecek. İdlip’te kalan kişiler için insani durum oldukça kötü durumda.

NATO Türkiye’nin yanındadır. NATO Türkiye’yi çok kıymetli bir müttefik olarak görmektedir. Suriye’deki insani durumdan oldukça kötü etkileniyor Türkiye, milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapıyor.

NATO Türkiye’ye hava korumayla destek olacak. NATO’nun güneydoğu sınırını korumaya devam edeceğiz.

NATO müttefiki üyeler yaşanan can kayıpları nedeniyle taziyelerini şehit ailelerine ve Türk halkına iletmiştir. Aynı zamanda NATO, Beşar Esad yönetimini arayarak hava saldırılarını durdurması, ateşkese uyması gerektiği konusunda, Suriye’deki krizi diplomatik şekilde çözme konusunda taleplerini iletmiştir. Burada sivil hedeflere saldırıldı. Bu da insani krizin daha da derinleştirdi. Yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

NATO müttefikleri bugün Türkiye’ye desteğini sunuyor. Hava savunma sistemlerini değiştirmeyi öneriyoruz. Erken uyarı ve gözlem uçakları ve başka destek yöntemlerimiz var. NATO müttefikleri Türkiye’ye desteği artırmak için daha fazla neler yapabileceğine bakıyor.

14.00 | Kremlin: Putin ve Erdoğan yakın zamanda bir araya gelebilir

Kremlin’in basın ofisinden, Putin ve Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine dair yapılan açıklamada, “Her iki taraf da, Suriye’nin kuzeybatısındaki (İdlip) durumun normalleştirilmesi adına ek tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi” ifadeleri yer aldı.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, telefon görüşmesinde, İdlip’teki gerilimin dindirilmesi adına Rusya ve Türkiye’nin ilgili kurumları arasındaki istişarelerin yoğunlaştırılmasına karar verildiği belirtildi.

Kremlin açıklamasında ayrıca, Rusya ve Türkiye liderlerinin “en yakın zamanda bir araya gelmeleri ihtimali üstünde çalışılması konusunda anlaşıldı” ifadesi yer aldı.

13.55 | Türk ve Rus heyetleri, İdlip için 3. kez bir araya gelecek

Türkiye ile Rusya arasındaki İdlip görüşmelerinin 3. günde de devam edeceği bildirildi. Tarafların saat 16.00’da Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geleceği kaydedildi.

13.50 | Toplumsal muhalefetten İdlip mesajları

Suriye’de 33 askerin yaşamını yitirdiği saldırı sonrası toplumsal muhalefet örgütleri AKP iktidarının Suriye’de yürüttüğü savaşın Türkiye’ye ve bölge halklarına zarar veren haksız bir savaş olduğunu belirterek acilen barışın sağlanması gerektiğini belirtti.

TOPLUMSAL MUHALEFETTEN #SAVAŞAHAYIR MESAJLARI

13.45 | Muhalefet partilerinden İdlip açıklamaları

Meclisteki muhalefet partileri İdlip’te 33 askerin hayatını kaybetmesi üzerine açıklama yayımladı. CHP, meclisi kapalı oturuma çağırdı. HDP “Savaş karşısında barışı savunan bütün güçleri sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

MUHALEFET PARTİLERİNDEN İDLİP AÇIKLAMALARI: “BARIŞA KARŞI SORUMLULUK ALIN…”

13.30 | Suriye ordusundan Serakib’e operasyon

İdlip’te TSK birliklerine yönelik hava saldırısı sonrası bölgede gerilim tırmanırken, Suriye ordusu ve müttefikleri de Rusya’nın hava desteğiyle Serakib’i geri almak için harekete geçti.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), TSK’nin topçu bombardımanıyla Suriye ordusunun ilerleyişini engellemeye çalıştığını bildirdi.

Habere göre, bölgede TSK destekli cihatçılar ile Suriye ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, TSK de topçu bombardımanıyla Suriye ordusunun ilerleyişini engellemeye çalışıyor.

SOHR ayrıca, Suriye jetlerinin Sarmin ve Serakib’i, Rus jetlerinin ise Eriha kenti çevresini hedef alan hava saldırıları gerçekleştirdiğini kaydetti.

Suriye ordusu, Rusya’nın hava desteğiyle Serakib’i geri almak için harekete geçti. [Harita: Liveuamap]

13.15 | Mülteciler, otobüslerle AB sınırına taşınıyorlar

Suriye’de yapılan hava saldırısı ve en az 33 askerin hayatını kaybetmesi üzerine akşam saatlerinde “Türkiye Avrupa sınırında mültecilerin geçişini durdurmayacak” açıklaması geldi. Uzun süredir mültecilerin canı üzerinden AB ile pazarlıklarını sürdüren AKP iktidarı, İdlip konusunda istediği desteği elde edemeyince mültecileri sınıra yığıyor. Mültecilerin kimliği belirsiz araçlarla ücretsiz bir şekilde sınıra taşındığı gelen bilgiler arasında.

İDLİP SALDIRISI SONRASI MÜLTECİLERİN CANI ÜZERİNDEN PAZARLIK: OTOBÜSLERLE AB SINIRINA TAŞINIYORLAR

12.50 | Lavrov: “Putin ve Erdoğan telefonda görüştü”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Tayyip Erdoğan’ın bugün bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Suriye’de gerilimin tırmanmasından kaçınmak için tüm çabaların birleştirilmesinin önemli olduğunu belirten Lavrov, Türkiye’yle yapılan İdlip’e ilişkin mutabakatlara bağlılıklarını koruduklarını vurguladı.

Rus ve Türk askeri yetkililer arasında İdlip’teki duruma ilişkin olarak sürekli temas tesis edildiğini söyleyen Lavrov, sözlerinin devamında “Türkiye, İdlip gerilimi azaltma bölgesindeki muhalifleri teröristlerden ayırması gerekiyor” dedi.

Rus bakan Lavrov, “Eğer Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatlar tamamen uygulansaydı, Türk askerlerin ölmesi gibi trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi. Moskova, Suriye’de Türk askerlerin hayatını kaybetmesi nedeniyle Ankara’ya başsağlığı diliyor. Rusya ve Türkiye, İdlip konusunda koordinasyonu sürdürmeye hazır” diye konuştu.

Lavrov ayrıca, Ankara’nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlip mutabakatlarının uygulama sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığını söyledi. Rus ve Türk temsilcilerinin İdlip’teki durumla ilgili görüşmelerine bugün Ankara’da devam edeceğini kaydeden Lavrov, Moskova ile Ankara arasında İdlip’le ilgili diyalog şansının devam ettiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye tarafından Rusya’ya verilen İdlip’teki koordinatların Türk askerleri hakkındaki verileri içermediğini kaydederek “Savunma Bakanlığımızın bugün açıkladığı gibi, dün verilen koordinatlarda, terör örgütleriyle aynı bölgede bulunan ve hayatını kaybeden Türk askerlerinin bulunduğu yere ilişkin bilgiler yer almıyordu” ifadelerini kullandı.

12.15 | Akar: “Uyarı yapılmasına rağmen saldırı gerçekleştirildi”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlip’teki saldırıyla ilgili ilk kez kameraların karşısına geçti.

İdlip’teki operasyonları takip etmek üzere Hatay’a giden Akar, İdlip’in Bilyun bölgesinde Türk askerini hedef alan ilk saldırının Rusya ile koordinasyon yapılmasına rağmen gerçekleştirildiğini; sonrasında ise uyarılara rağmen saldırının devam ettiğini ve ambulansların da vurulduğunu açıkladı:

Önceden Rusya Federasyonu’nun sahadaki yetkilileriyle koordine edilmesine rağmen bu saldırı gerçekleştirilmiş; ilk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen bir saldırı daha gerçekleştirilmiştir. Bu saldırılarda ambulanslar dahi vurulmuştur.

Akar, TSK’nin ��dlip’teki saldırıya karşılık olarak yürüttüğü operasyonlarla ilgili de bilgi verdi:

Bu saldırılar sırasında birliklerin etrafında hiçbir silahlı gurubun da bulunmadığını burada belirtmek isterim. Derhal 200’den fazla rejim hedefi ağır şekilde ateş altına alınmıştır. Bu atışlar sonucunda 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 çeşitli cins ve çapta top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, 1 SA-17, 1 SA-22 hava savunma sistemi ve 309 rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir. Atışlarımız ve faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir.”

11.00 | Cumhurbaşkanlığı’ndan uçuşa yasak bölge talebi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdlip’te 33 askerin yaşamını yitirdiği hava saldırısı sonrası yeni bir açıklama yaptı.

Altun, Twitter hesabından İngilizce yaptığı açıklamada, “uluslararası toplumun sivilleri korumak ve uçuşa yasak bölge oluşturmak için” harekete geçmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

Astana sürecinin garantörleri olan Rusya ve İran, İdlip’te şiddetin ve çatışmaların azaltılmasına yönelik taahhütlerini yerine getirmemeleri halinde, itibarlarını kaybedeceklerdir.”

10.50 | SOHR: “TSK bombardımanında 16 Suriyeli asker öldü”

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlip saldırısı sonrası TSK’nin Suriye ordusuna yönelik başlattığı bombardıman sonucu en az 16 Suriye askerinin yaşamını yitirdiğini öne sürdü.

10.00 | Türkiye çağrı yapmıştı: NATO, 4. madde doğrultusunda toplanıyor

NATO, İdlip’teki saldırının ardından Türkiye’nin talebi üzerine bugün (28 Şubat) Türkiye saatiyle 12.30’da olağanüstü toplanacağını duyurdu. NATO Başkanı Jens Stoltenberg, NATO’nun 4. madde üzerine toplanacağını belirtti.

NATO Antlaşması’nın dördüncü maddesi şöyle: “Taraflardan herhangi biri, Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.

09.00 | Rusya: “Türk askerleri o bölgede olmamalıydı”

Rusya Savunma Bakanlığı, 33 askerin yaşamını yitirdiği saldırıyı kendilerinin düzenlemediğini savunduğu açıklamasında “Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu” ifadelerine yer verdi.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE İNCE MESAJLAR: TÜRK ASKERLERİNİN ORADA OLMAMASI GEREKİYORDU

05.15 | Akşener: TBMM’de kapalı oturum olması faydalı

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlip saldırısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

TBMM’de kapalı oturum olması faydalı.

Ben devletimizin bugün itibarıyla başı durumunda olan Sayın Cumhurbaşkanıyla bir görüşme yaptım. Cumhurbaşkanını ben aradım ve sadece bilgi aldım. Paylaşmam doğru olmaz.

Bilgilerimizi birleştirip bir toplantı yapacağız. Milletimizin başı sağ olsun. Hala orada bulunan Mehmetçiğimizin ayağına taş değmesin, şehitlerimizin mekanı cennet, inşallah Peygamber efendimize komşu olsunlar.

05.00 | Bakan Akar ve komutanlar Hatay’da

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Güvenlik Zirvesi sonrası, Suriye ordusuna yönelik yürütülen kara ve hava operasyonlarını idare etmek için Hatay’daki Taktik Komuta Merkezi’ne gitti.

Bakanı Akar’a, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de eşlik etti.

04.45 | Guterres: “İdlip’te derhal ateşkes ilan edilmeli”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres sözcüsü aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında artan gerginlik ve Türk askerlerinin hayatını kaybetmesinden “derin endişe” duyduğunu belirterek, İdlip’te ateşkes çağrısını yineledi.

BM GENEL SEKRETERİ GUTERRES: İDLİP’TE DERHAL ATEŞKES İLAN ED��LMELİ

04.30 | Bahçeli: “İdlip’e kara ve hava operasyonu süratle icra edilmelidir”

MHP Genel Başkanı Devlet Bah��eli, Başkanlık Divanı sonrası yaptığı açıklamada ��dlip’e kara ve hava operasyonu gerçekleştirilmesini istedi:

Düşman görüldüğü yerde ezilmelidir. İdlip’e kara ve hava operasyonu süratle icra edilmelidir. MHP, hükümetin alacağı siyasi, askeri her karar, her uygulamanın, her tasarrufun bedeli ne olursa olsun yanında duracak, destekçisi olacaktır.

Rusya Federasyonu bizim tarafımızdan malum olan menfur ve meşum yüzünü bir kez daha göstermiş, Türkiye’ye karşı beslediği gizli husumeti açıkça ifşa etmiştir. Katil Esad cinayet ve rezaletleriyle resmen düşman kampa yerleşmiş, nefretin ve şiddetin yegâne failine dönüşmüştür. Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye Cumhuriyeti’nin her türlü askeri müdahale hakkını ve mücadele kararını haklı ve meşru görmektedir.”

– Sınır kapılarının açılması da isabetli bir hamledir. Gelişmelerin silahlı çatışmadan sıcak savaşa dönüşme konusu Türkiye’nin meselesi olmaktan artık çıkmış, kan döken rejim unsurlarının bulundukları her yerde cezalandırılmaları Türk tarihine ve maşeri vicdana karşı ertelenemez bir sorumluluk halini almıştır.

SINIRSIZ SORUMSUZ FAŞİST HALA KONUŞUYOR: “İDLİP’E KARA VE HAVA OPERASYONU SÜRATLE İCRA EDİLMELİDİR”

03.30 | NATO’dan “tüm taraflara” itidal çağrısı

AKP’nin İdlip’te Rusya ile tırmanan gerilim karşısında destek beklentisine girdiği NATO bir kez daha bu beklentileri yanıtsız bıraktı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg “tüm taraflara” itidal çağrısında bulundu.

NATO, AKP’NİN İMDAT BEKLENTİLERİNİ KARŞILIKSIZ BIRAKTI: “TÜM TARAFLAR, GERGİNLİĞİ AZALTARAK…”

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur