İdlip saldırısı sonrası mültecilerin canı üzerinden pazarlık: Otobüslerle AB sınırına taşınıyorlar

Suriye’de yapılan hava saldırısı ve en az 33 askerin hayatını kaybetmesi üzerine akşam saatlerinde “Türkiye Avrupa sınırında mültecilerin geçişini durdurmayacak” açıklaması geldi. Uzun süredir mültecilerin canı üzerinden AB ile pazarlıklarını sürdüren AKP iktidarı, İdlip konusunda istediği desteği elde edemeyince mültecileri s��nıra yığıyor. Mültecilerin kimliği belirsiz araçlarla ücretsiz bir şekilde sınıra taşındığı gelen bilgiler arasında

İdlip saldırısı sonrası mültecilerin canı üzerinden pazarlık: Otobüslerle AB sınırına taşınıyorlar

Suriye’de yapılan hava saldırısı ve en az 33 askerin hayatını kaybetmesi üzerine akşam saatlerinde “Türkiye Avrupa sınırında mültecilerin geçişini durdurmayacak” açıklaması geldi.

Reuters, üst düzey bir Türk yetkilinin yaptığı açıklamaya dayandırdığı haberinde Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin artık karadan ve denizden Avrupa’ya ulaşmasını durdurmamaya karar verdiğini duyurdu.

Açıklama ile birlikte hareketlenen mülteciler Edirne’de sınır kapısı Kapıkule’ye yöneldi. Kaynağı belirsiz araçların da mültecileri taşıdığı gelen bilgiler arasında. Tayyip Erdoğan uzun süredir AB yönetimini ve Avrupa ülkelerini mültecilerle tehdit ediyordu. Erdoğan son olarak 26 Ekim 2019 tarihinde, “Ülkemizdeki 3 milyon 650 bin Suriyelinin ilk etapta 1 ile 2 milyonluk kısmının geri dönüşü için geliştirdiğimiz projelere destek verilemezse sınırlarımızı açmaktan başka çaremiz kalmaz. Açarız sınırları yürüsünler Avrupa’ya” ifadelerini kullanmıştı.

Denizden geçebilirsiniz

NTV canlı yayınına takılan görüntüler ise skandal niteliğinde. Canlı yayında konuşan bir mülteci kadın kendilerinin otobüslerle bedavaya sınıra getirildiğini söylerken, kapıdaki görevlilerin kendilerini denize yönlendirdiğini ifade etti.

NTV’ye konuşan mülteci kadının anlattıkları:

Saat birde haber geldi. Dedi sınır kapıları açılmış geçebilirsiniz. Ondan sonra orda otobüsler bekliyorlardı. Bizi buraya kadar bedava getirdi yani. Ondan sonra burada bıraktı bizi. Şimdi sınır kapısına gidiyoruz. Orda jandarma arkadaşlar diyor ki; geçemezsiniz, burada kapılar kapalı. Ama denizden diyor geçebilirsiniz. Şimdi siz düşünün; bu kadar millet, bu kadar çocuklar denizden nasıl geçebilir? Gemi de yok, hiçbir şey yok nasıl geçebilirler?

NTV muhabirinin “Size birileri mi buraya gelin dedi?” sorusuna ise mülteci kadın, “Bize sınır kapıları açık dediler, biz de apar topar geldik buraya” yanıtını verdi.

Aralarında Suriye, İran, Irak, Fas, Pakistan ve Afganistan vatandaşlarının bulunduğu mülteciler, İdlip’teki saldırının ardından kendi aralarında haberleşerek Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye geldiklerini söyledi.

Öte yandan botlarla Yunanistan’a geçmek isteyen mülteciler Aydın, İzmir ve Çanakkale’deki sahil kesimlerine yöneldiği bildirildi.

Yunanistan’ın Midilli adasına geçmek isteyen göçmenler Yeşil Liman, Babakale ve Kadırga Koyu gibi noktalarda toplanmaya başladı.

İlk etapta 15 düzensiz göçmen, şişme bot ile Yunanistan’ın Midilli adasına geçti.

İl Göç İdaresi önünde arbade

Fatih’te bulunan İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü yakınlarında bekleyen mülteciler, buraya getirilen araçlarla Edirne’ye götürülüyor.

“Bizi buraya polis getirdi. Dediler ki gidin yol açık”

Sınıra yürüyen bir mülteci grup, Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yaptıkları günden itibaren polis merkezinde tutulduklarını ancak bugün polisin kendilerini serbest bıraktığını söyledi. Polislerin servislerle kendilerini sınıra bıraktığını söyleyen mülteciler şu ifadeleri kullandı:

Bugün bizi bıraktılar, dediler gidin. Paramız yok telefonumuz yok, mecbur gidiyoruz. Bizim Afganların Türkiye’de kadir kıymeti yok. Bizi buraya polis getirdi. Dediler ki gidin yol açık.

https://twitter.com/sendika_org/status/1233372067489353729

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur