Halkevleri’nden Kızılay ve Başkentgaz protestosu: Vergiyi dert etmeyin, Kızılay’a güvenin!

Ankara Halkevleri, faturalara gelen vergi yükünü protesto etmek için, faturaları Kızılay'a gönderdi. Halkevciler, polisin engelleme çabasına rağmen basın açıklaması yaptı

Halkevleri’nden Kızılay ve Başkentgaz protestosu: Vergiyi dert etmeyin, Kızılay’a güvenin!

Halkevleri, doğalgaz vergilerini protesto etmek için “Doğalgaz faturalarını Kızılay ödesin” şiarıyla basın açıklaması yaptı ve faturaları Kızılay’a gönderdi. Yenişehir PTT Şubesi’nden faturaları Kızılay’a postalayan Halkevi üyeleri, basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis, valilik izni olmadığı gerekçesiyle engellemeye çalıştı, eyleme katılanları gözaltına almakla tehdit etti. Ayrıca, gazetecilerin görüntü alması da engellendi.

Polis engeline rağmen açıklama yapan Halkevleri Genel Merkezi Kadın Sekreteri Nebiye Merttürk, geçen hafta çıkan haberleri hatırlatarak, “Edindiğimiz bilgilere göre Kızılay’ın bizim bilmediğimiz bir görevi daha varmış! Kamu yararına bir kurum olan Kızılay, Başkentgaz Ensar Vakfı’na bağış yapabilsin ama aynı zamanda da vergi ödemesin diye, vergi kaçakçılığına aracı olmuş” dedi.

“Buradan vergiler dolayısıyla beli bükülen, faturalarını ödeyemeyen herkese çağrımızdır! Vergiyi dert etmeyin, Kızılay’a güvenin!” diyen Merttürk açıklamasının devamında şunları söyledi:

Kış ayları hepimiz için zor geçerken, aldığımız ücretin büyük çoğunluğunu doğalgaz parasına yatırırken bir belge çürümüş bir düzenin yüzünü bir kere daha ortaya çıkardı. Daha önce İstanbul’daki inşaatlarında 10 işçinin ölümünü sessiz sedasız kapatan ve aynı zamanda Başkentgaz’ın da sahibi olan Torunlar, hani şu istismarcılığıyla ünlenen Ensar Vakfın’a 8 milyon dolar bağışlamış! Yetmezmiş gibi bu bağışı vergi kaçırmak için Kızılay’ın üstünden yapmış!

Tek kelimeyle söylersek ortada olan durumun adı çürümüşlüktür.

Kızılay böylesi bir düzende aracı rolü oynayan, para aklayan ya da aklatılan, vergi kaçırılan bir kuruma dönüşmüştür. Yetmezmiş gibi yıllarca toplanan deprem vergilerinin hesabı verilmeden, nereye harcandığı söylenmeden kendisi ve dahil olduğu çıkar şebekesi için Elazığ Depremi’nin yaşandığı akşam mesaj sistemi ile halktan yeniden para toplamanın peşine düşmüştür.

İçinde bulunduğumuz tablo, iktidarından sermayesine, aslında kamuya bir yararı olmayan kurumlarına kadar bir çıkar şebekesini gözler önüne sermiştir. Bu işten en zararlı çıkan her zamanki gibi halktır. Üst üste zamlı faturaları ödeyen de, soğuk kış aylarında kombiyi yeterince yakamayan da, deprem, afet gibi durumlarda gösterdikleri duyarlılığ sömürülen de halktır.

Bizim bu çıkar şebekesine verecek tek bir kuruşumuz bile yok. Biz doğalgaz faturalarımızla Ensar’a yurt yaptırmak istemiyoruz! Yandaş şirketlere, Ensar’a milyonlarca lira aktarılmasını istemiyoruz! Artık bu faturaları ödemek istemiyoruz!

Halkevciler olarak halkın cebine göz diken şirketlerin de, bu şirketlere paravan olan kurumların da, bütün bunlara göz yuman, denetlemeyen, halkın değil sermayenin çıkarını gözeten Akp’nin de peşini bırakmayacağız. Bulunduğumuz her yerde gerçekleri haykırmaya, suçluları teşhir etmeye devam edeceğiz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur