Halkevleri’nden direnen SF Trade işçilerinde dayanışma ziyareti: “Hep birlikte, bu direnişi kazanacağız”

İzmir Halkevleri SF Trade Tekstil' de direnen 4 kadın işçinin işe iade edilmeleri, sendikal haklarının tanınması talebiyle başlattıkları direnişin 100. gününde dayanışma ziyaretinde bulundu. Halkevleri'nin ziyaretine Praksis Müzik Grubu ve Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu da eşlik ederek direniş alanını şenliğe dönüştürdü

Halkevleri’nden direnen SF Trade işçilerinde dayanışma ziyareti: “Hep birlikte, bu direnişi kazanacağız”

İzmir Gaziemir’de bulunan SF Trade Tekstil’ de 4 kadın işçi, Deriteks sendikasına üye oldukları için işten çıkarıldı. İşe iade edilmeleri, sendikal haklarının tanınması talebiyle başlattıkları direnişin 100. gününde Halkevleri direnen işçileri ziyaret etti. Halkevleri’nin ziyaretine Praksis Müzik Grubu ve Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu da eşlik ederek direniş alanını şenliğe dönüştürdü.

Serbest bölgede bulunan kantinin direnen işçilere yasaklanmasına karşı yiyecek ve içeceklerle dayanışma gösteren Halkevleri üyeleri, kadın direnişçilere Halkevci Kadınlar’ın ürettiği atkı ve bereleri de hediye etti.

DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, 2015’de olduğu gibi her zaman yanlarında olan Halkevleri üyelerine teşekkür ederek, direniş süreciyle ilgili bilgi verdi. Tüm sınıf dostlarıyla birlikte bu süreçte birlikte dayanışmanın önemi olduğunu dile getiren Alagöz, “İyi varsınız gelişiniz bize direnç sağlıyor, hep birlikte, bu direnişi kazanacağız” dedi.

Alagöz’ün ardından söz alan İzmir Halkevi Şube Sekreteri Evrim Çakır, işçilerin haklı taleplerle başlatmış oldukları direnişlerinde yanlarında olduklarını dile getirerek, konuşmasında şunları söyledi:

Ne yazık ki bu ülkede her geçen gün emeğiyle alın teriyle  geçinen işçi sınıfına  yönelik saldırılar, hak gaspları artarak devam ediyor. Bugün yaşadığımız ekonomik kriz koşullarında ülkeyi yönetenler kriz karşısında bu ülkenin emekçilerini, halkı koruyacak önlemler almak yerine, milyonların geçinemiyoruz çığlığını duymazdan gelerek, patronları ve sermayeyi kurtarmak için adımlar atıyorlar.  Bizler bu süreçte sadece işten atılmakla da karşı karşıya kalmıyoruz. Saatlerce artan mesailerle, mobingle, sefalet ücretleriyle çalışmak zorunda bırakılıyoruz. En acısı da denetlenmediği, işçi sağlığı ve işçi güvenliği önlemleri alınmadığı için iş kazalarında can veriyoruz.

İSİG Meclisi’nin geçtiğimiz ay yayımladığı rapora göre Sadece 2019 yılında 1736 işçi kardeşimiz iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Ölen isçilerin yüzde 98’i sendikasızdı. Tam da bu nedenlerle yıllardır söylüyoruz: “Sendikasız çalışmak ölüm demektir.” Sendikasız çalışmak kölece insanlık dışı çalışma koşulları demektir. Biliyoruz ki bizlerin hayatta kalmak için de, hakkımız olanı geri almak için de örgütlenmekten, birlikte mücadele etmekten başka bir seçeneğimiz yok. Örgütleneceğiz. İnsanca yaşayacağımız bir ülke istiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.  İnanıyoruz ki, birlikte dayanışarak, omuz omuza vererek bu mücadeleyi kazanımla sonuçlandıracağız . Son olarak bizlerin, bu mücadele de umudunu diri tutan, insanca yaşam mücadelesini  büyüten sizlere çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız dostlar ve asla yalnız yürümeyeceksiniz.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur