Güleda Cankel davası: Savcı, sanık için ağırlaştırılmış müebbet istedi; dava 7 Nisan’a ertelendi

Güleda Cankel'i bıçaklayarak öldüren Zafer Pehlivan'ın yargılanmasına ilişkin devam eden davanın ilk duruşmasında mahkeme, davayı 7 Nisan tarihine erteledi

Güleda Cankel davası: Savcı, sanık için ağırlaştırılmış müebbet istedi; dava 7 Nisan’a ertelendi

Isparta’da üniversite öğrencisi Güleda Cankel’i ayrılmak istediği bahanesiyle bıçaklayarak öldüren Zafer Pehlivan’ın yargılanmasına başlandı. İlk duruşmada mahkeme heyeti, davanın 7 Nisan’a ertelenmesine karar verdi.

Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Zafer Pehlivan, Güleda Cankel’in babası Mustafa, Isparta, Aydın, Antalya, Muğla Barolarının temsilcileri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı, kadın hakları derneği üyeleri ve taraf avukatları katıldı.

Davayı takip etmek isteyen Güleda Cankel’in yakınları, arkadaşları ve çok sayıda kadın adliyeye geldi. Duruşma öncesi kadınlar “Güleda Cankel için adalet istiyoruz” pankartı açtı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, Güleda Cankel’in özgürce yaşamak, okumak, kendi hayatına kendisi karar vermek istediği için eski erkek arkadaşı tarafından katledildiğini hatırlattı.

Katil, Güleda’nın annesini de tehdit etmiş

Güleda Cankel’in öldürülmesine ilişkin görülen davanın duruşması, katil Zafer Pehlivan’ın savunmasıyla başladı. Pehlivan savunmasında, “Ayrılırken Güleda beni sıktığı için bunaldım. Öldürmeden önce sokakta tokat attım, ambulans geldi, polisler geldi, ifade verdik” dedi.

Mahkeme heyeti, Güleda’nın arkadaşını da tanık olarak dinledi. Tanık katil Zafer Pehlivan’ın Güleda’nın annesini de tehdit ettiğini iddia etti.

Tanık ifadesinde, “Sanık bana Güleda’dan uzak dur dedi, tedirgin oldum ve evinin önünde bekledim. Güleda bana, sanık annemi de tehdit ediyor demişti” ifadelerini kullandı.

Cankel, tehdit edildiğini söylemiş

Duruşmada, Güleda’nın öldürülmeden önce karakolda verdiği ifadesine de yer verildi. Güleda’nın karakolda “Zafer, barışmadığım için beni ölümle tehdit etti. Ondan kurtulmak için markete gittim, yanından kaçtım. Bu esnada beni darp etti ve telefonumu kırdı” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Duruşmada, Güleda Cankel’in eşyaları ve öldürüldüğü bıçağın üzerinde sanığın parmak izlerinin tespit edildiği belirtildi.

Savcıdan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi

Savcı, “Sanık cinayeti planlamıştır ve pişmanlık göstermemiştir” diyerek, sanığın tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı ayrıca indirim uygulanmamasını talep etti.

Dava 7 Nisan’a ertelendi

Mahkeme heyeti, davayı 7 Nisan tarihine erteledi. Davanın ikinci duruşması Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ne olmuştu?

Isparta Fatih Mahallesi’nde 19 Kasım’da bir apartta kalan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından bıçaklanarak öldürüldü.  Zafer Pehlivan, cinayetten 3 saat sonra polis merkezine gidip teslim oldu. Güleda’nın hayatta kalmak için 17 saat mücadele ettiği, bu sürede 3 kez Zafer Pehlivan’ın elinden kaçmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Güleda Cankel’in, Zafer Pehlivan tarafından öldürülmesinden 12 saat önce Emniyet’te vermiş olduğu ifadeyle Pehlivan’ı kendisini sokak ortasında dövdüğü ve “Haydi şikâyetçi olsana edebiliyorsan” sözleriyle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Zafer Pehlivan hakkında Isparta Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianame, geçen yıl Aralık ayında Isparta 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Zafer Pehlivan hakkında, ‘tasarlayarak’ ve ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi.

Cinayette ihmali bulunduğu belirtilen bazı kamu görevlileri hakkında valiliğin başlattığı soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla, İçişleri Bakanlığı, 2 müfettiş görevlendirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur