Erdoğan’ı sinirlendiren Libya soruları: Fox muhabirine önce “Yalan haber üretmeyin” dedi, sonra iki askerin yaşamını yitirdiğini doğruladı

Fox TV muhabirinin Libya sorularına sinirlenen Tayyip Erdoğan, “Fox, önce gazete olsun, medya olsun, yalan haber üretmeyi bırakın” dedi, ardından Libya’da iki askerin yaşamını yitirdiğini doğruladı

Erdoğan’ı sinirlendiren Libya soruları: Fox muhabirine önce “Yalan haber üretmeyin” dedi, sonra iki askerin yaşamını yitirdiğini doğruladı

Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fox TV muhabirinin Libya soruları üzerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan haber üretmeyi bırakın” dedi, ardından Libya’da iki askerin yaşamını yitirdiğini doğruladı.

Fox TV muhabiri Barış Kaya’nın, Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:

Libya’da şehitlerimizin olduğunu duyurdunuz. Muhalefet ‘Şehitlerin isimleri neden açıklanmıyor?’, ‘Muvazzaf mı sivil mi?’, ‘Neden tören yapılmadı?’ diye soruyor. Ayrıca ‘Suriye Milli Ordusu hangi sıfatla Libya’ya gitti?’ diye soruyorlar. Ve sizin şehitleri verirken kullandığınız ifadelere tepki gösteriyorlar. Bunlara cevabınız nedir?

Kaya’nın sorularına sinirlendiği görülen Erdoğan’ın, “Bakın Fox önce gazete olsun, önce ciddi bir medya mensubu olsun, bunu bir defa öğrenmeniz lazım. Yalan haber üretmeyi bırakın” ifadesini kullandı. Sözlerinin devamında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklenen Erdoğan, Libya’da iki askerin yaşamını yitirdiğine ilişkin haberleri doğrulayarak “Arkadaşlar bizim kendimize ait iki tane şehidimiz var” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Ve sizin şehitleri verirken kullandığınız ifadelere tepki gösteriyorlar” diyen Fox TV muhabirine, “Neydi o ifade?” diye sordu. “’Birkaç tane şehit’ ifadesine tepki gösteriyorlar efendim” diyen Fox TV muhabirine Erdoğan şöyle yanıt verdi:

Değerli arkadaşlar, bakın Fox önce gazete olsun. Fox önce ciddi bir medya mensubu olsun. Bunu bir defa öğrenmesi lazım. Yalan haber üretmeyi bırakın. Muhalefetin bu söylemleri de beni çok ilgilendirmiyor. Biz rakam da olur, sayısal olarak o dediğiniz türde bir ifadeyi de kullanmış oluruz. Beni muhalefet mi yargılayacak? Muhalefet önce kendini yargılasın. Ne diyor muhalefet? Gidip Esed’le görüşeceksiniz diyorlar. Bu nasıl muhalefet ya! Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor, kalkıp da Bay Kemal bunların hesabını sormuyor, bizim ülkemizin sınırlarına dayanıyor milyonlarca insan, bunu hesabını sormuyor. Kalkıp bize akıl vermeye… O aklı sen kendine sakla da şöyle bir işe yarasın hiç olmazsa. Arkadaşlar bizim kendimize ait iki tane orada, Libya’da şehidimiz var. Şimdi bu rakamı ben açıkladım. Bay Kemal ne yapacak bunu? Suriye Millî Ordusu’ndan şu anda bizim eğitici kadrolarımızın altında orada bulunanlar var. Yine Bay Kemal şunu da sorsun ya; Hafter’in yanında Wagner’in ne işi var? Veyahut da Sudan’dan şuradan buradan gelenlerin ne işi var? Ki Suriye Millî Ordusu’ndan oraya gidenlerin ortak paydaları var. O ortak paydalar çerçevesinde onlar Libya’da bulunuyorlar. Kiminle beraber? Şu anda Suriye’de bizimle beraber mi bunlar. Bizimle beraber. Bizimle beraber olan bu kardeşlerimiz orada da beraber olmayı kendilerine şeref telaki ediyorlar. Ve oraya gidişlerinin bir manevi boyutu da ayrıca var. Ama bundan Bay Kemal anlamaz.”

“Rusya, Şam’ı destekliyor”

Tayyip Erdoğan, Suriye meselesine ilişkin açıklamalarında ise Rusya’nın Şam yönetimine en üst düzeyde destek verdiğini ve hava kuvvetleri noktasından desteğini sürdürdüğünü belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz bu mücadelenin içerisinde olmaya mecbur değil mahkûmuz. Aynı şekilde bütün bu tacizler, bütün bu sınırımıza olan yüklenmeler, bunu neyle izah edeceğiz? Şu anda 1 milyonu aşan, 2, hatta 3 milyona varan eğer bizim sınırlarımıza doğru bir yüklenme varsa, buna eli bağlı mı duracağız? Nitekim şu anda 3,5-4 milyon Suriyeli bizim ülkemizde. Bu konuda hiçbir ülkenin kalkıp da bir duyarlılık Batı dünyasında falan gösterdiği yok. Ama biz insani, vicdani, her türlü değer yargılarını göz önüne alarak bu değerlendirmeyi yapıyoruz ve bunları da zaten Sayın Putin’le çok açık, net devamlı paylaştım. Moskova’daki görüşmelerde arkadaşlarım aynı şekilde paylaştılar. Bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde buna devam edeceğiz.

“Rus heyeti yarın geliyor”

Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirilmesi öngörülen dörtlü zirvenin ve Rusya’dan gelecek heyetin takviminin sorulması üzerine de Rus heyetinin yarın (26 Şubat) Türkiye’de olacağını kaydetti.

Erdoğan, “Bu hafta sonu yapılan görüşmelerle ilgili ise Sayın Macron ile aynı şekilde Merkel ve Sayın Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Fakat bizim Sayın Putin ile burada belirlediğimiz tarih 5 Mart’ta bizim en kötü ihtimalle Sayın Putin’le bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Ve bu bir araya gelişte de biz telefonun ötesine geçip yüz yüze bu görüşmeleri yapma konumunda olacağız” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur