Diyanet çalışanları, Kanal İstanbul çevresine konut yapmak için kooperatif kurmuş

ÇED raporu yurttaşların itirazlarına rağmen onaylanan Kanal İstanbul çevresinde, Diyanet çalışanları konut yapmak için kooperatif kurdu. Kurulan şirketin sicil kaydındaki adreste ise cep telefonu bayisi var

Diyanet çalışanları, Kanal İstanbul çevresine konut yapmak için kooperatif kurmuş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın bu yıl içerisinde ilk kazmanın vurulacağını açıkladığı projenin çevresinde konut yapmak için Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı çalışanlar önce 2016 yılında “Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul Konut Yapı Kooperatifi” isimli bir yapı kurdu.

Anka Haber Ajansı’ndan Bora Erdin’in haberine göre, İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı olan kooperatif daha sonra isim değişikliğine gitti. Şirket 2017’de “Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul 2023 Konut Yapı Kooperatifi” adını aldı.

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunan kooperatifin yönetiminde Osman Önal, Ali Kiriş ve Veysel Çavuş bulunuyordu. Bu isimlerden Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerinden İmam Osman Önal adı değiştirilen kooperatif yönetiminden ayrıldı. Türk Diyanet Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Ekrem Taşçı kooperatifin yönetiminde bulunan isimlerden biri olarak görevine devam ediyor.

Kooperatifin tanıtım bilgisinde ise “Diyanet İşleri Başkanlığının çeşitli kademelerinde görev yapan din görevlilerince kurulmuş olan Kanal İstanbul Yapı Kooperatifi birikimleri değerlendirmek isteyenler için güvenilir bir yatırım kapısı olmuş ve olmaya da devam etmektedir” ifadeleri yer alıyor.

Adreste cep telefonu bayi var

“Sınırlı Sorumlu Kanal İstanbul Yapı Kooperatifi”nin kayıtları incelediğinde belirtilen işletme adresi, Bağcılar ilçesi Çınar Mahallesi Esenler Caddesi 11/B olarak görünüyor. Şirketin ticaret sicilinde yer alan Bağcılar’daki adresine gittiğimizde şirketin yerinde cep telefonu bayisi bulunuyor.

Diyanet’in haberi yokmuş

Karar gazetesine konuşan Diyanet İşleri Basın Müşavirliği yetkilisi, söz konusu kooperatifin Diyanet tarafından kurulmadığını, böyle bir oluşumdan haberdar olunmadığını kaydetti. Kooperatifin kurucu isimlerinde kendileri ile alakalı olmayan kişilerin de olduğunu kaydeden yetkili isimlerin araştırılacağını söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur