DİSK’ten direnişteki Bergama Belediyesi işçilerine destek: “Bu haksızlığa son verin”

Bergama Belediyesi’nden işten çıkarılan kadın işçilerle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Sonuna kadar bu haklı mücadelenin yanındayız. Bergama Belediyesi bu haksızlığa son vermeli” dedi

DİSK’ten direnişteki Bergama Belediyesi işçilerine destek: “Bu haksızlığa son verin”

Bergama Belediyesi’nden işten çıkarılan ve belediye önünde 12 gündür direnen 3 kadın işçi için Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla DİSK Ege Bölge temsilcilik binasında basın toplantısı düzenlendi.

“Direnmek gelecek mücadelesidir”

Yapılan basın toplantısında Çerkezoğlu, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın İzmir programı nedeniyle Bergama’daki açıklama ve eyleme 1 haftalık yasak konulmasını eleştirdi. “Sendikalı olmak anayasal haktır” diyen Çerkezoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sendikal hakları için, geleceği için direnmek son derece meşru bir haktır. Arkadaşlarımız adaletsizlik karşısında geleceklerine sahip çıkmak için direniyorlar ve onurlu bir direniştir. Haksızlığa karşı direnmek sadece kendileri için değil bu ülkenin aynı zamanda gelecek mücadelesidir.  Sonuna kadar bu haklı mücadelenin yanındayız Bergama belediyesine bu haksızlığa son vermeli.

“Sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Belediye önünde direnişe geçen işçilerden Alev Çakır, yönetimin kendileriyle hiçbir şekilde görüşmediğini belirterek, “31 Mart yerel seçimlerinden sonra AKP’ ye geçen belediye sendikal baskılara başladı. İşçi ve memur arkadaşlara ekonomik sopayı gösterdiği anda Hak İş’e geçmek zorunda kalanlar oldu. Biz, bu baskıya direnç koyarak, sendikal hakkımızı işverene göre ayarlayamayacağımızı belirttik ve sendikamızı değiştirmedik, direndik. Önce sürgünler ve sonra zorunlu izinler kullanıldı. Sürekli baskılara rağmen sendikamızı değiştirmememiz işvereni rahatsız etti. Birilerinin baskısıyla ya da ekonomik sopacı dayatmasıyla insanların sendika seçme haklarını elinden alamazlar. 12 gündür direniş gösteriyoruz ve ne olursa olsun biz hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur