Çığ altında kalanları arayan ekibin üzerine çığ düştü: En az 36 kişi yaşamını yitirdi, toplam sayı 41’e yükseldi

Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ altındaki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düştü; 8'i jandarma, 3'ü korucu, 1 itfaiye eri ve 9 sivil olmak üzere 36 kişi hayatını kaybetti. İlk olayla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 41'e, yaralı sayısı ise 77'ye yükseldi

Çığ altında kalanları arayan ekibin üzerine çığ düştü: En az 36 kişi yaşamını yitirdi, toplam sayı 41’e yükseldi

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde dün (5 Şubat), üzerine çığ düşen minibüste bulunan 2 yolcuyu arama çalışmaları sürerken, arama işlemini yapan ekibin üzerine de çığ düştü.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Kurtarma çalışması başlatıldı” dedi.

Olayda 36 kişi hayatını kaybetti, 77 kişi ise yaralandı. İlk olayla birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 41’e yükseldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, bir gazetecinin çığ olayında hayatını kaybeden asker, kurtarma ekibi ve vatandaşların sayısını sorması üzerine “1’i astsubay, 10’u uzman çavuş olmak üzere toplamda 11 jandarma, 8 güvenlik korucusu, 2 Karayolları çalışanı, 3 itfaiye personeli, 1 Turkcell çalışanı ve diğerleri de dünkü akrabalarını kurtarmaya gelen sivil vatandaşlarımızdı” ifadelerini kullandı.

VAN’DA MİNİBÜSÜN ÜSTÜNE ÇIĞ DÜŞTÜ: 5 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Üç kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

DHA’nın haberine göre, 6 Şubat sabah saatlerinde devam eden arama kurtarma çalışmaları sırasında çığ altında kalan 3 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 kişinin çığ altında olduğunu, muhtemelen hayatlarını kaybettiğini, onlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini söylemişti.

Bakan Koca iki çığ faciasında 77 kişinin yaralandığını ifade ederek, “77 hastamız müracaat etti. 4 hastanın yoğun bakımda tedavileri devam ediyor. Bütün hastalarımız içerisinde durumu ağır olan kimse görünmüyor. Bugün de 20’ye yakın hastamız taburcu edilecek” diye konuştu.

Bakan Koca: Yaralı olarak gelen hasta sayısı 75

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, ziyaretlerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yaşanan çığ düşmesi nedeniyle Bakan Soylu ile hem olay yerini hem de hastaları ziyaret etmek üzere Van’a geldiklerini söyledi.

Hastanelere kaldırılan yaralı sayıları hakkında bilgi veren Koca, şöyle konuştu:

Şu an toplam hastanelerimize yaralı olarak gelen hasta sayısı 75 kişi oldu. Bu 75 kişiden, hastanemizde yatarak tedavisi yapılan 47 hastamızı ziyaret etmiş olduk. Bu 47 hastamızdan ise yoğun bakım şartlarında takip edilen 6 hastamız söz konusu. Yoğun bakım şartlarında takip edilen hiçbir hastamızın genel durumu ciddi ya da ağır değil. Bir hastamızla ilgili ameliyat planlanmakta, onun dışında genel olarak bütün hastalarımız için genel durumlarının iyi olduğunu, herhangi ağır ve ciddi bir hastamızın olmadığını özellikle ifade etmek istiyorum.

Koca, dün 5, bugün ise 33 kişinin çığda hayatını kaybettiğini anımsatarak, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileklerinde bulundu.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde üzerine çığ düşen minibüsün bulunduğu bölgede çığ altında kaldığı değerlendirilen 2 kişiyi arama çalışmaları devam ederken, ekiplerin üzerine çığ düştü. Olayla ilgili arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. ( Cemal Aşan – Anadolu Ajansı )

Çığ altında çok sayıda kişi var

Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, bölgede 300 kişinini çalıştığını, 50’den fazla kişinin çığ altında kalmış olabileceğini söyledi ve ilk çalışmalar sonrası kurtarma ekibinden 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı danışmanı yaralı kurtuldu

Bölgede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın da çığ altından yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi.

Orhan ambulansla hastaneye sevk edildi.

İçişleri Bakanlığı: AFAD il başkanı çığ altında

Bölgede meydana gelen ikinci çığ faciasına ilişkin İçişleri Bakanlığı şu açıklamayı yaptı;

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde dün meydana gelen çiğ düşmesi sonucu, 15 vatandaşımız çığdan etkilenmiş, çığdan etkilenen vatandaşlarımızı kurtarmak için bölgeye ekipler sevk edilmiştir. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekipleri 13 vatandaşımızı (8 sağ, 5 ölü) çığ altından çıkarmış, kayıp olan 2 vatandaşımızı arama kurtarma çalışmalarına bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 01.00 sularında ara verilmiştir.

Söz konusu arama kurtarma çalışmaları uzman personelin görüşü alınarak bugün saat 07.00 sıralarında tekrar başlamıştır.

Devam eden arama kurtarma çalışmaları sırasında bölgede tekrar bir çığ düşme hadisesi yaşanmıştır.

Yaşanan bu çığ düşmesi olayında şu ana kadar 30 kişiye ulaşılmış olup, çığ altında olanlar için arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Olayın ardından bölgeye hemen Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Siirt, Erzurum ve Ankara illerinden JAK dahil arama kurtarma ekipleri sevk edilmiştir.

Ayrıca arama kurtarma faaliyetlerini koordine ettiği sırada çığ altında kalan Van AFAD İl Müdürünün yerine Muş İl AFAD müdürü bölgeye sevk edilmiştir. Diğer iller teyakküza geçirilmiş olup arama kurtarma çalışmaları için hazır bekletilmektedir. Ayrıca Ankara’dan yürütülen çalışmaları sevk etmek üzere AFAD Müdahale Daire Başkanı bölgeye gönderilmiştir. Gelişmelerle ilgili bilgi verilecektir.

Bir süre sonra çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar’ın kurtarılarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

12 personel yaşamını yitirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’daki çığ faciasında 8 jandarma ve 3 korucunun yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Çığın yaşandığı bölgeye giden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “30’a yakın kişi kurtarıldı. Durumu ağır olup sevk edilenler var. Çalışmalar devam ediyor. İkinci çığ olayında şu ana kadar tespit edilen 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 1 itfaiye eri yaşamını yitirdi” dedi.

Halen çığ altında insanların olduğunun değerlendirildiğini kaydeden Bilmez, “Vatandaşlarımızdan da 9 kişinin durumu ağır. Buradan hastanelere sevk edildi. Çığ altında kaç kişinin kaldığına yönelik net bir bilgi yok. Halen çığ altında insanların olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün Van halkı seferber oldu. Tüm ekipler düzen içerisinde çalışıyor. Bölge çok riskli, herkesin uyarılara dikkat etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

AFAD: Toplam 26 kişi hayatını kaybetti

Van’ın Bahçesaray ve Çatak ilçeleri arasında yaşanan çifte çığ felaketine ilişkin açıklama yapan AFAD, hayatını kaybedenlerin sayısının 26’ya yükseldiğini kaydetti:

Dün çığ altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için çalışan ekiplerin üzerine, bugün saat 12.02’de ikinci bir çığ düştüğü bilgisi alındı. Alınan bilgilere göre olayda, aralarında şehit olan güvenlik görevlilerimizin de bulunduğu, toplam 26 kişi hayatını kaybetti; 53 kişi ise yaralandı. Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 59 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK)  ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor.

Öte yandan Van-Bahçesaray karayolunda meydana gelen ve en az 38 kişinin hayatını kaybettiği çığ bölgesinde üçüncü çığ uyarısı yapıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur