Bahçeli’den Rusya’ya: İdlip nedeniyle domates yüklü tırlarımızın sınırda bekletilmesi samimiyetsizlik

MHP lideri Bahçeli, İdlip gerilimine ilişkin “İdlip’teki sıcak çatışma ve gerilim ikliminin varlığı domates yüklü tırlarımızın Rusya sınırında bekletilmesine neden oluyorsa samimiyetsizlik ve güvensizlik zirve yapmış demektir” dedi

Bahçeli’den Rusya’ya: İdlip nedeniyle domates yüklü tırlarımızın sınırda bekletilmesi samimiyetsizlik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, İdlip gerilimine ilişkin yaptığı konuşmada, Tayyip Erdoğan’ın İdlip’e yönelik operasyonu “an meselesi” olarak değerlendirmesinin gergin bekleyişi körüklediğini belirtti ve bölgedeki sıcak çatışma ortamı nedeniyle Rusya’nın Türkiye’den aldığı domatesleri sınırda bekletmesine sitem etti.

MHP lideri Bahçeli’nin konuşmasında İdlip’e ilişkin bölüm şöyle:

– Türkiye olağanüstü bir süreçten geçmektedir. İdlip deyim yerindeyse fokur fokur kaynayan, kaynadıkça taşan kanlı bir kazana dönüşmüştür. Rusya destekli rejim güçlerinin hain ve hunhar saldırıları devam etmektedir.

– Şubat ayı başından beri İdlip’te verdiğimiz şehit sayısı 16’ya ulaşmıştır. 20 Şubat 2020’de İdlip’in güneyinde Rus savaş uçaklarının hava saldırısında iki kahramanımız şehit düşmüştür. Şehitlerimizden Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları memleketi Hatay’ın Samandağ ilçesinde, Tankçı Sözleşmeli Er Mustafa Ertürk memleketi Gaziantep’te vatan topraklarına emanet edilmişlerdir. 22 Şubat 2020 tarihinde de Esad unsurlarının saldırısı sonucunda kahraman evladımız Tankçı Sözleşmeli Er Mecit Demir şehit olmuş, son yolculuğuna memleketi Gaziantep’te dualarla uğurlanmıştır. Kahraman evlatlarımız İdlip’te insanüstü bir gayretle bekamızın haklı ve meşru savunmasını icra ederken dualarımız onlarladır.

“Rusya’nın tanımlaması gergin bekleyişleri körüklüyor”

– İdlip ekseninde altı çizilmesi gereken muamma, bu ay sonuna kadar Suriye rejim güçlerinin gözlem noktalarımızın gerisine çekilip çekilmeyeceği meselesidir. Türkiye ve Rusya arasında Soçi Mutbakatı’na uygun hareket hususunda bir fikir ve görüş birliği vardır.

– Rusya Dışişleri Bakanı dün yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya’nın İdlip’te tansiyonun nasıl düşürüleceği konusunu görüşmeye hazırlandıklarını dile getirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 21 Şubat’ta Putin, Merkel, Macron ile yaptığı telefon diplomasisi, 5 Mart 2020’de dörtlü İstanbul Zirvesi’nin toplanacağını açıklaması İdlip merkezli gelişmelerin seyrini etkileme ve değiştirme ihtimali taşımaktadır.

– Elbette bütün ihtimalleri hesaba katmak, sahada ve masada yer tutmak, buna uygun stratejik planlamalar yapmak Türkiye için hayati olduğu kadar zaruridir. Sayın Erdoğan’ın İdlip’e harekâtı an meselesi olarak değerlendirmesi, buna karşılık Rusya’nın bu harekâtı en kötü senaryo olarak tanımlaması gergin bekleyişleri de körüklemektedir.

“İdlip pek çok şeye gebe”

– Rusya, Soçi Mutabakatı’na vurgu yaparken, taciz ve tahriklerini ısrarla sürdürmektedir. Karadan Esad güçleri, havadan Rus jetleri ölüm yağdırmaktadır. Yüksek yakıcı ve yıkıcı özelliğe sahip, patladığı yerde geniş bir alanda her canlıyı oksijensiz bırakan termobarik bombalarla belirlenmiş hedefleri vuran Rusya’dır.

– İdlip pek çok şeye gebedir. Türk askeri İdlip’te tek taraflı, işgal amaçlı ve dayatmacı bir anlayışla değil, Astana ve Soçi ruhuna müzahir şekilde bölgede koordinasyon ve gerginliğin azaltılması hedefiyle bulunmaktadır.

– Her ne kadar iradesi ve inandırıcılığı kalmamışsa da, İdlip’te ateşkes rejiminin sağlanabilmesi, çözüm yollarının aralanması Soçi kararlarının tatbikine bağlıdır. Aksi takdirde İdlip patlayacak, zalimler ve katiller kaçtıkları yere kadar kovalanacaktır. Bu şartlar altında Türkiye’nin geri adımı düşünülemeyecektir. Zalim Esad döktüğü kanların bedelini damla damla ödeyecektir.

– İdlip’te ateşkesin tesisi için zulüm bitmelidir, saldırılar durmalıdır, masumlara yönelik acımasızlıklar son bulmalıdır. Rusya’nın Türkiye’ye karşı Suriye’nin arkasında durması, Suriye’yi Türkiye’ye tercihi akla ziyandır. Ve stratejik hesaplarla bile izah edilemeyecektir. Dahası Putin’in ikili oynaması, önde Sayın Erdoğan’a sarılırken, arkada Esad’ı kucaklaması tam bir çelişkidir.

“Türkiye ile Rusya müttefik değildir”

– Türkiye ile Rusya stratejik ortak değildir, müttefik değildir; ama iki ülke arasında siyasi, ticari, ekonomik ve diğer ilişki ağları gelişmiş ve güçlenmiştir. Ne var ki İdlip’teki sıcak çatışma ve gerilim ikliminin varlığı domates yüklü tırlarımızın Rusya sınırında bekletilmesine neden oluyorsa samimiyetsizlik ve güvensizlik zirve yapmış demektir. Aynı zamanda bu sorunlu tablo adil ve hakkaniyetli bir tavır sayılamayacaktır.

– Türkiye’nin İdlip’teki varlığı hakkıdır, haklıdır. Bu varlığımızı sorgulayanların önce işe Rusya’dan başlamaları, mazlumların katledilmesine kafa yormaları isabetli ve tutarlı bir yaklaşım olacaktır. Esad rejimi ile Rusya’nın İdlip ile Hama bölgesinde Ocak ayından bugüne kadar 369 sivilin ölümüne neden olmaları hangi vicdana sığacaktır? Ülkemizin sınırında büyük bir sığınmacı yığılması varken, Rusya’nın bunu inkâr etmesi hangi akla hizmettir?

“Karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz”

– Şunu herkes bilmelidir ki, bizim haklarımıza, egemenlik ilkelerimize, güvenlik ve bekamıza saldıran ve kumpas kuran hangi güç veya ülke olursa olsun karşı karşıya gelmemiz kaçınılmazdır. Biz kuzu olup baş eğmeyiz, Bozkurt olur zalimleri tepeleriz.

– Aklı evvelin teki çıkmış, bizim duruşumuzu yargılamaya, zaman zaman vatanseverlikten kopup ABD yörüngesine girdiğimizi söylemiş. Bunu söyleyen şahıs daha düne kadar İmralı canisiyle sarmaş dolaştı, birbirlerinden gül alıp veriyorlar, dostluk pozuna giriyorlardı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin yörüngesini tayin mercii, orak çekiç sevdasıyla yıllarını israf etmiş çevrelerin haddi ve harcı değildir. Bizim yörüngemiz Türk’tür, Türk milletidir, Türk devletidir, Türk vatanıdır, Türk bayrağıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur