“ABD, Türkiye’yle gizli İHA istihbarat programını durdurdu”

ABD’li yetkililer, Türkiye’nin yıllardır PKK’ye karşı yürüttüğü mücadeleye yardımcı olduğu ifade edilen gizli bir askeri istihbarat işbirliği programına son verildiğini açıkladı

“ABD, Türkiye’yle gizli İHA istihbarat programını durdurdu”

ABD ile Türkiye arasında 2007’den beri süren, insansız hava araçlarına (İHA) ilişkin gizli istihbarat programının Washington tarafından geçen yılın sonunda durdurulduğu bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan dört ABD’li yetkili, Türkiye’nin geçtiğimiz yıl ekim ayında Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği askeri harekât nedeniyle ABD’nin bu kararı aldığını kaydetti.

Adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, hem ABD hem de Türkiye’nin “terör örgütü” olarak kabul ettiği PKK’yi hedef alan operasyonlar için, ABD’nin İHA’lar ile yürüttüğü istihbarat toplama uçuşlarını geçen yıl sonlarında durdurduğunu ifade etti. Bir yetkili, ABD ordusunun bu amaçla kullandığı silahsız İHA’ların İncirlik üssünden kalktığını söyledi.

Bir başka yetkili, 2007’den beri yürütülen bu programın Kuzey Irak’taki dağlık bölgede yoğunlaştığını vurguladı.

Herhangi bir özel programla ilgili yorum yapmayan bir Pentagon sözcüsü de ABD’nin 1997’de PKK’yi “terör örgütü” ilan ettiği bilgisini verdi.

Türkiye’ye istihbari yardımın durdurulması ile ilgili soruya kadın sözcü, “PKK’ye karşı mücadelesinde on yıllar boyunca Türkiye’ye destek verdik. Politikamız gereği operasyonel konularla ilgili bilgi vermiyoruz” yanıtı verdi.

Türkiye tarafından görüş almak için ajansın irtibata geçtiği Savunma Bakanlığı yetkilileri konu ile ilgili yorum yapmadı, ancak bir yetkili, programın durdurulduğu bilgisini doğruladı.

Ajansın görüştüğü ABD’li yetkililerden biri “Bu durum, Türkiye’nin PKK’ye karşı yürüttüğü kampanyayı daha zor ve daha maliyetli kılacaktır” diye konuştu.

Bu gelişme, ABD ile Türkiye arasında artan gerginliğe bir yenisinin daha eklenmesi şeklinde yorumlanıyor.

Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ve Suriye’de ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelede YPG-YPJ güçlerinin ağırlıklı olduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) dayanması, Donald Trump ile Tayyip Erdoğan arasındaki ikili ilişki güçlü gibi görünse de, iki ülke arasında ayrılıklara yol açıyor.

Türk yetkili ise “Son yıllarda Türkiye, ihtiyacı olan istihbaratı kendi ürettiği İHA’larla elde etme konusunda sıkıntı çekmedi. Ancak, (ABD’nin) bir müttefik olarak bu konudaki adımlarının, iki ülke arasındaki bağlar bakımından yararı olmuyor” diye konuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur