Yerli otomobil balonu bir ayda patladı: Motor Alman, batarya Çinli, üretim yeri için de gözler yurtdışında

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, otomobilin geliştirme süreci ile ilgili yaptığı açıklamada “yerli ve milli” otomobilin motorunun BOSCH’tan, bataryasının Çin’den, şasi sisteminin İngiliz Myra’dan alınacağını söyledi. Karakaş ayrıca otomobilin üretiminin de yurt dışında yapılabileceğini ifade etti

Yerli otomobil balonu bir ayda patladı: Motor Alman, batarya Çinli, üretim yeri için de gözler yurtdışında

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş’ın yerli otomobile ilişkin açıklamaları ister istemez şu soruyu sorduruyor: Bu aracın neresi yerli ve milli?

Hürriyet’ten Burak Coşan’a konuşan Karakaş, aracın en önemli parçalarından motor ve bataryaların yanı sıra tasarım, mekanik sistemler ve entegrasyon işlemlerinin de yabancı firmalar tarafından yapılacağını duyurdu. Karakaş ayrıca aracın üretim bandının da yurt dışında kurulabileceğini belirtti.

Motor Alman, batarya Çin

Aracın elektrik motorları için BOSCH ile görüşüldüğü söyleyen Karakaş, batarya sistemi için de Çin ağırlıklı 6 firma ile görüştüklerini aktardı. Aracın entegrasyonu içinde Alman mühendislik firması EDAG ile anlaştıklarını söyleyen Karakaş, şasi sisteminin ise İngiliz Myra’dan alınacağını söyledi. Aracın tanıtılmasının ardından ise aracın tasarımının İtalya’da yapıldığı ortaya çıkmıştı. Karakaş, dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye baktıklarını belirterek, nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerinin tamamlanacağını belirtti. Otomobilin yazılımlarına ilişkin ise bir bilgi vermedi.

İstihdam hayalleri de suya düştü

Otomobilin lansmanının ardından üretim bandının Bursa’da kurulacağı ve 300’ü nitelikli olmak üzere 4 binden fazla kişiyi istihdam edileceği belirtilmişti. Tüm önemli parçalarının yurt dışında üretildiği “yerli ve milli otomobil” için “istihdam yaratacak” savunması yapan AKP’lilerin aksine Karakaş, üretim bandının da yurt dışında kurulabileceğini belirtti.

Aracın üretimi konusunda maliyet araştırmaları yaptıklarını belirten Karakaş, “Türkiye’de üretmek mi, başka bir yerde ürettirmek mi daha uygun maliyetli ona bakıyoruz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur