Taliban’dan “Afganistan’da ABD ordusuna ait uçağı düşürdük” iddiası

Afganistan’da aralarında üst düzey CIA yetkililerinin de bulunduğu öne sürülen ABD’ye ait bir askeri uçak düştü. Taliban “ABD ordusuna ait bir uçağı düşürdüklerini” iddia etti

Taliban’dan “Afganistan’da ABD ordusuna ait uçağı düşürdük” iddiası

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, Twitter’dan paylaştığı açıklamada “Gazni vilayetinin Deh Yak semtindeki Sadukhel bölgesinde bugün öğleden sonra Amerikalı işgalcilere ait özel bir uçak, istihbarat amaçlı uçuş yaparken düşürüldü” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, açıklamada, uçağın içindeki tüm mürettebatın öldüğü, aralarında üst düzey CIA (ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı) yetkililerinin de bulunduğu öne sürüldü.

Taliban sözcüsü “Yakın geçmişte, Helmand, Balkh ve diğer bölgelerde işgalcilere ve kölelerine ait bazı uçaklar ve helikopterler Mücahitler tarafından düşürüldü” ifadelerini kullandı.

NATO henüz düşen uçakla ilgili bir açıklama yapmadı, ABD de olayın soruşturulduğunu duyurdu.

Ne olmuştu?

Taliban tarafından kontrol edilen Deh Yak adlı dağlık bir bölgede bugün (27 Ocak) sabah saatlerinde bir uçak düştüğü bildirildi.

Düşen uçakla ilgili çıkan ilk haberlerde uçağın Ariana Afgan Havayolları’na ait bir yolcu uçağı olduğu öne sürüldü. Afgan Sivil Havacılık Kurumu, ilk haberlerde uçağın yolcu uçağı olduğu iddialarını yalanlayıp “Kontrol Kulesi ve Trafik Düzenleme Birimi’nden gelen bilgilere göre herhangi bir yolcu uçağı kazası olmadı” açıklaması yaptı.

Ariana Afgan Havayolları da uçağın kendilerine ait olmadığını duyurdu.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Gazne Valiliği Sözcüsü Arif Nuri, uçağın “askeri uçak mı yolcu uçağı mı olduğunun bilinmediğini” söyledi.

Daha sonra gelen haberlerde uçağın ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Bormbardier E-11A uçağı olduğu belirtildi. ABD ordusu bu tip uçakları Afganistan’da gizli elektronik gözetim ve kontrol amaçlı kullandığı biliniyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur