Kiğılı: “Bundan daha büyük kriz görmedik, 450 AVM iflasın eşiğinde!”

50 yılı aşkın süredir giyim sektöründe olan Abdullah Kiğılı, “Bu zamana kadar görüp görebileceğimiz bana göre en büyük krizi yaşıyoruz. Bundan daha büyük kriz görmedik. 450 AVM iflasın eşiğinde” dedi

Kiğılı: “Bundan daha büyük kriz görmedik, 450 AVM iflasın eşiğinde!”

Perakende ve hazır giyim sektörünün 51 yıllık firması Kiğılı’nın sahibi Abdullah Kiğılı, Capital Dergisi’ne verdiği röportajda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Artık büyüme de yok!”

“Perakendenin en zor dönemine girdik. Bundan sonrası zor ve artık büyüme de yok. Yeni açılacak AVM’ler olmayacağı gibi yeni markaları da görmeyeceğiz. Avrupa’dan da yeni markalar gelmeyecek, Türkiye’den de yeni marka çıkmayacak” diyen Kiğılı, Türkiye’nin de lüks markaları kaldıracak hiç gücü olmadığını söyledi.

Yabancı lüks markaların yarısının Türkiye’den çıkacağı öngörüsünü paylaşan Kiğılı, “Bu pahalılıkla, bu fiyatlarla, dolar ve Euro’nun mevcut sistemiyle alışveriş yapmanın imkânı yok” dedi.

“450 AVM iflasın eşiğinde!”

Kiğılı perakende sektörünün kalbi konumundaki AVM’lerin geleceğine ilişkin olarak da şöyle konuştu: “Kiralar TL’ye döndü, tabii ki bunun da bir sıkıntısı var. Bu borçlar nasıl ödenecek? Birçoğu ödenemeyecek. Sıkıntılar başladı. İşin tuhafı kimse burnundan kıl da aldırmıyor. Kimse elini atıp, kiraları da indirmiyor. Bugün 500 AVM’nin 50 tanesini bir kenara ayırıyorum 450 tanesi sorun içinde. Sıkıntılı 450 AVM’nin başını öne eğip hesabını kitabını iyi yapması gerekiyor. Çünkü bugün öyle bir sıkıntının içine girmiş durumdayız ki… Ayakkabı piyasası darmaduman oldu. Kaç tane ayakkabı markası kapandı. AVM’lerde ayakkabı marka sayısı iyice azaldı. Aynı durum şimdi erkek giyimine sıçradı.”

“Bundan daha büyük kriz görmedik!”

Kiğılı içinden geçilen sürecin son yarım yüzyılda yaşanan en büyük kriz olduğunu vurguladı: “Sektörde 54’üncü yılımı yaşıyorum. Benimle beraber sektörde 3 kişiyiz. Birincisi Osman Boyner, ikincisi Mavi’nin kurucusu Sait Akarlılar, üçüncüsü de benim. Sektörde bizden daha yaşlı kimse yok. Bu zamana kadar görüp görebileceğimiz bana göre en büyük krizi yaşıyoruz. Bundan daha büyük kriz görmedik.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur