Hafter güçlerinden Misrata’nın güneyinde operasyon: “Libya krizi silahla çözülür”

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Misrata’nın güneyinde operasyon başlattı. Tayyip Erdoğan’ın “Libya’da askeri çözümlerle sonuç alınamayacağı” sözlerinin ardından Hafter tarafından “Libya krizinin çözümü siyasi değil ancak silah yoluyladır” açıklaması geldi

Hafter güçlerinden Misrata’nın güneyinde operasyon: “Libya krizi silahla çözülür”

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) kontrolündeki Misrata’nın güneyine operasyon başlattı.

Misrata’nın yaklaşık 140 kilometre güneydoğusunda yer alan Ebu Kıreyn bölgesine yönelik dün (26 Ocak) başlayan saldırıların ardından LUO ile UMH’ye bağlı milisler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

UMH’ye bağlı güçlerin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü Abdulmalik el-Medeni, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Ebu Kıreyn’in halen kendi kontrollerinde olduğunu ancak sivil yerleşim alanlarına rastgele havan mermilerinin atıldığını kaydetti.

LUO Sözcüsü Ahmed el-Mismari ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ebu Kıreyn’e yönelik saldırının “burada yaşanan askeri hareketliliğe karşı önleyici bir operasyon olduğunu” savundu.

Erdoğan’a yanıt: “Kriz silahla çözülür”

Libya’da devam eden iç savaşla ilgili girişimlerde bulunmak üzere dün (26 Ocak) Cezayir’e giden Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile yaptığı görüşmenin ardından “Libya’da askeri çözümlerle sonuç alınamayacağını başından beri vurguluyoruz” dedi.

LUO Sözcüsü El-Mismari de isim vermeden Erdoğan’ın bu çıkışına yanıt vererek “Libya’daki sorunun çözümü siyasetle değil ancak silah yoluyladır” ifadelerini kullandı.

BM: Yabancı ülkeler silah ambargosunu ihlal ediyor

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM), silah ambargosunun Libya’daki rakip tarafları destekleyen yabancı ülkeler tarafından ihlal edildiği uyarısında bulundu.

BM Libya Misyonu, Berlin zirvesine katılan ülkelerden gelen gelişmiş silahlar, kamyonlar ve savaşçılar taşıyan bir dizi kargo uçağının 25 Ocak’ta Libya’nın doğusuna ve batısına indiklerini kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve Türkiye, Almanya’nın başkenti Berlin’de 19 Ocak Pazar günü yapılan bir zirvede kalıcı bir ateşkes ve BM’nin silah ambargosu kararının sürdürülmesini kabul etmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur