FIDE ırkçılık nedeniyle men cezası verdi, Türkiye Satranç Federasyonu umursamıyor

Türkiye Satranç Federasyonu yöneticisi Mustafa Eroğlu, Kadın Büyükusta ünvanlı Ermeni satranç oyuncusunun Sivas’taki bir turnuvaya katılımını, Azeri oyuncuların itirazını gerekçe göstererek iptal etti. Oysa Azerbaycan Satranç Federasyonu yöneticileri de “aptallık, cahillik, keyfiyet” diye niteledikleri bu iptal kararıyla bir ilgileri olmadığını söyledi. Eroğlu hakkında soruşturma başlatan Dünya Satranç Federasyonu, ırçkı-ayrımcı davranıştan dolayı 1 yıl uluslararası faaliyetlerden men cezası verdi ancak Eroğlu’nun Türkiye içindeki pozisyonunda bir değişiklik olmadı

FIDE ırkçılık nedeniyle men cezası verdi, Türkiye Satranç Federasyonu umursamıyor

19-24 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Sivas Buruciye Uluslararası Açık Satranç Turnuvası’nda Ermenistanlı oyuncunun turnuvaya katılması engellendi.

Turnuvanın organizasyonunda Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) adına yetkili Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu’nun kararı ile

Ermenistanlı oyuncu Maria Gevorgyan’ın turnuvaya katılması engellendi. Gerekçe Azerbaycan heyetinin, “Turnuvaya Gevorgyan katılırsa biz katılmayız” demesiydi.

Ermenistan Parlamentosu Milletvekili, bilim, eğitim, kültür, diaspora, gençlik ve spor komisyonu başkanı Mkhitar Hayrapetyan, Dünya Satranç Federasyonu’na (FIDE) durumun açıklanması talebiyle bir mektup gönderdi.

FIDE’nin Kadın Büyükusta (women grandmaster-WGM) unvanını taşıyan 1994 doğumlu satranççı Maria Gevorgyan, Ermenistan Kadınlar Satranç Şampiyonu olmuştu.

TSF Turnuva yöneticisi Mustafa Eroğlu’nun oyuncuya gönderdiği aşağıdaki mesajında

Azerbaycanlı oyuncuların, Ermeni oyuncuların katılması halinde turnuvadan çekileceklerini söylemelerinin ardından biletlerinin iptal edildiği belirtiliyor.

Dünya Satranç Federasyonu’ndan soruşturma

Türkiye İş Bankası ana sponsorluğundaki TSF’nin Temsilcilikler Koordinasyon Kurulu Başkanı Mustafa Eroğlu’nun, Sivas Buruciye Açık Satranç turnuvasına kayıt yapan Ermeni WGM Maria Gevorgyan’ın turnuvaya katılmasını engellemesine tepkiler gecikmedi. Ermenistanlı oyuncunun ve Ermenistan Satranç Federasyonu’nun başvurusu üzerine FIDE, TSF hakkında soruşturma başlattı.

FIDE’nin konuyla ilgili açıklaması şöyle: “FIDE, ‘Biz bir aileyiz’ sloganıyla kuruldu. Irk, din, etnik köken veya milliyete dayalı ayrımcılık yalnızca FIDE politikasına değil, aynı zamanda en temel sportif ilkelere aykırıdır ve hoş görülmeyecektir.”

Azerbaycan: “Aptallık mı demek gerekir, cahillik mi, yoksa keyfiyet mi…”

Azerbaycan Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı Faik Hasanov, konuyla hiçbir alakaları olmadığını ve durumu tasvip etmediğini söyledi.

Hasanov, turnuvalara katılacak olan oyuncuların mevcut katılımcıların talepleri üzerine seçilmediğini, mümkün olan en fazla sayıda ülkenin temsil edilmesini istediklerini açıkladı ve ekledi: “Turnuva yetkililerinin Azeri oyuncuların talebi üzerine Ermeni satranç oyuncusu Mariya Gevorgyan’ın davetini iptal etmelerine ne diyeceğimi bilemiyorum. Aptallık mı demek gerekir, cahillik mi, yoksa keyfiyet mi emin değilim. Azeri satranç oyuncuları bugüne dek pek çok satranç turnuvasına katılmış ve satranç ustası kabul edilen pek çok Ermeni oyuncuyla müsabakaya girişmişlerdir. Bu esnada hiçbirinin de ‘ben oynamayacağım’ dediğini duymadım.”

Eroğlu’na FIDE faaliyetlerinden men cezası

23-24 Kasım 2019 tarihinde FIDE kendisine yapılan başvuruyu karara bağladı. FIDE karar metninde hem iddialar hem savunmalar hem de karar ayrıntılı olarak verilmiş. FIDE taraflara tebliğ ettiği kararı ile TSF yöneticisi Mustafa Eroğlu’nun  ırkçı-ayrımcı davranışları nedeni ile 1 yıl süresince tüm FIDE faaliyetlerinden men cezası verdi.

FIDE karar metni:

PDF Embedder requires a url attribute

“Ermenistan Satranç Federasyonu ile ilişkilerimiz çok iyiydi”

2000-2012 yılları arasında 12 yıl süresince TSF başkanlığını yürüten Ali Nihat Yazıcı’nın konu hakkında görüşlerine başvurduk.

Ali Nihat Yazıcı, Sendika.Org’a yaptığı açıklamada bu kararın Mustafa Eroğlu ve TSF için bağlayıcı olduğunu, 24 Kasım 2019’dan geçerli olmak üzere 1 yıl süresince Mustafa Eroğlu’nun satranç ile ilgili hiçbir uluslararası faaliyette bulunamayacağını belirtti. Ayrıca Ermenistan Satranç Federasyonu ile TSF’nin çok iyi ilişkileri olduğunu, kendi görev yaptığı 2000-2012 döneminde TSF içinde bu tür bir ırk ayrımcılığının yaşanmadığını belirten Eroğlu, genel olarak ayrımcılığa karşı bir tutumun hâkim olduğunu vurgulayarak “Kadın-erkek ayrımı da yok. Daha doğrusu pozitif ayrımcılık var. İki kategoride yarışılıyor. Kadınlar hem açık kategoride erkeklerle yarışıyor hem de ayrıca bir kadın kategorisi var” dedi.

FIDE kararı TSF’nin umrunda değil

Irkçı-ayrımcı davranışı nedeniyle hakkında uluslararası turnuvalardan men cezası verilen TSF yöneticisi Mustafa Eroğlu’nun yurtiçinde TSF’ye bağlı olarak hala görevini sürdürdüğü TSF web sitesindeki bilgilerden anlaşılıyor.

18-25 Ocak 2020 tarihlerinde TSF tarafından Antalya’da düzenlenen Türkiye Küçükler, Yıldızlar ve Emektarlar Satranç Şampiyonaları, 7 bine aşkın katılımcı ile gerçekleşiyor.

Mustafa Eroğlu, Antalya’daki şampiyonada TSF kafileler kurulu başkanı olarak görev yapıyor.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TSF başkanı Gülkız Tulay ve FIDE tarafından satrançtan 1 yıl süresince men edilen Mustafa Eroğlu’nun turnuvada beraberce göründüğü aşağıdaki fotoğraf karesi bakanın ve TSF yönetiminin FIDE kararını pek de umursamadığını gösteriyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur