Ceren Özdemir’in katiline ağırlaştırılmış müebbet

Ceren Özdemir'in katil zanlısı Özgür Arduç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Ceren Özdemir’in katiline ağırlaştırılmış müebbet

Ordu’da bıçaklanarak öldürülen Ceren Özdemir’in davasında tutuklu sanık Özgür Arduç ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Ceren’in babası Yılmaz, annesi Güfer ve ablası Gizem Özdemir, yakınları ile Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz katıldı.

Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunan sanık Arduç duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Davanın 23 Aralık’taki ilk duruşmasında Arduç’un, ifadesi sırasında akıl hastası olduğunu beyan etmesi üzerine rapor alınmasına karar verilmiş ve cezai ehliyetinin tam oldu anlaşılmıştı.

Baroların davaya müdahil olma talebi reddedildi

DHA’nın haberine göre, Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, baroların davaya müdahil olma talebi reddedildi. Mahkeme hâkimi ara verdiği duruşmada, sanığa son sözü olup olmadığını sordu. Sanık Arduç, “Yok” yanıtını verdi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, Özgür Arduç’u “canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin cezada indirime gitmediği karar, duruşma salonunda alkışlandı.

“Gerekli önlemler alınsaydı Ceren yanımızda olacaktı”

Ceren Özdemir cinayeti davasının görüldüğü Ordu Adliyesi önünde toplanan Ordu Kadın Platformu, Kadın Savunma Ağı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri duruşma öncesi açıklamalarda bulundu.

Ordu Kadın Platformu adına konuşan Meryem Külcü, cinayetin sorumluluğunun tek başına katil zanlısına yüklenmesinin yeterli olmadığını belirterek, “Gerekli önlemler alınmış olsaydı Ceren, bugün yanımızda olacaktı. Bu suçun sorumluluğunu tek başına azılı bir suçluya yüklemek yeterli değildir. Azılı suçluyu açık cezaevine çıkaran, onun açık cezaevinden kaçmasını engellemeye yönelik hiçbir tedbir almayan ve firar olayını kamuoyuna duyurmayan kurum ve görevlilerin de soruşturulmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Bu bağlamda tek başına katile lanetler yağdırmanın yeterli olmayacağını, ceza infaz rejiminin ve ilgili kurum görevlilerinin sorumluluklarının mutlaka tartışılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“Adalet sağlanana kadar davaların takipçisi olacağız”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Aşkın Koç ise “Kadınlar her gün evlerine giderken, hayatlarına dair kararlar almak için boşanmak için çalışmak için kendi kararlarını almak için yaşamak için mücadele ederken, erkekler tarafından öldürülüyorlar. Kadınlar öldürülmeye devam edilirken, koruma kanunlarının uygulanması için mücadele veriyoruz. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Mücadelenin peşindeyiz. Ceren Özdemir için tüm kadınlar için adalet sağlanana kadar adliye önlerinde davaların takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kadın Savunma Ağı Temsilcisi Damla Kenanoğlu da “Bugün kadınlar ne giydikleri yüzünden yürüyüşlerinden, kıyafetlerinden tutun da sırf yolda tanımadığı birisi canı birini öldürmek istiyor diye öldürülüyorlar” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur