AKP, İdlip’te köşeye sıkıştı: Suriye sahada, Rusya masada bastırıyor

Suriye ordusu ve müttefiklerinin, Halep-Şam (M5) otoyolunu açmaya yönelik operasyonları iki koldan sürüyor. Halep’in batı kırsalı ve İdlip’in güneyinde ilerleyiş sürerken, Rusya’dan yeni bir diplomatik hamle geldi. İdlip’te “muhaliflerin terörist gruplardan ayrılması” için Türkiye’yle daha net bir çalışma yapacaklarını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ayrıca bölgedeki operasyonların süreceği sinyalini verdi

AKP, İdlip’te köşeye sıkıştı: Suriye sahada, Rusya masada bastırıyor

Suriye ordusu ve müttefiklerinin, Rusya’nın hava desteğiyle Halep-Şam (M5) otoyolunu açmaya yönelik operasyonları iki koldan sürüyor.

Geçtiğimiz hafta sonu Halep kırsalında taarruz başlatan Suriye ordusu; kuzeybatı, batı ve güney olmak üzere üç eksenden operasyonlarını sürdürüyor.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusunun Leyramun, El-Raşidin, Buhus, El-Mansura, Kefe Hamra, Han el-Asel ve Kefer Naha’da cihatçı gruplara ait karargâh, ikmal hatları, siper ve toplanma yerlerinin imha edildiğini bildirdi.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise özellikle El-Raşidin, El-Mansura, El-Sahafiyin, Cemiyet el-Zehra, Şuveyhana, İhtar el-Bazar, Halase ve Han Tuman’da şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Gözlemevi ayrıca Suriye ordusunun, Halep-Şam (M5) otoyolu üzerindeki El-Raşidin bölgesinde cihatçı grupların mevzilerini ele geçirdiğini kaydetti.

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar da Suriye ordusunun Halep kırsalındaki taarruzunun, M5 otoyolu üzerinde yer alan kasaba ve köylere odaklanacağını belirtti.

İdlip’in güneyinde ilerleyiş sürüyor

Öte yandan Suriye ordusu ve müttefikleri, İdlip’in güneyindeki Maarat el-Numan kentini çevrelemeye yönelik ilerleyişini de sürdürüyor.

Al-Masdar’ın haberine göre, Suriye ordusu, Maarat el-Numan’ın güneybatısında yer alan Kefer Ruma kasabasını kontrol altına aldı.

Suriye ordusunun yoğun saldırılarının ardından Heyet-i Tahrir’uş Şam militanlarının dün (27 Ocak) gece saatlerinde kasabadan çekildiği belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Kefe Ruma kasabasında şiddetli çatışmalar sürdüğünü yazdı.

Suriye ordusunun, İdlip’in güneyindeki ilerleyişini gösteren 28 Ocak tarihli harita [Kaynak: @BNN_SYR]

Rusya’dan İdlip hamlesi

Suriye ordusunun ilerleyişi sürerken Rusya’dan da İdlip için yeni bir diplomatik hamle geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün (27 Ocak) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptıkları telefon görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, İdlip’te “muhaliflerin terörist gruplardan ayrılması” için Türkiye’yle daha net bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre, Lavrov konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Militanlar İdlip’ten çıkmaya devam ettikçe radikal grupların etkisi daha da artıyor. Bu nedenle, dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığımız telefon görüşmesinde bu konuyu etraflıca istişare ettik. Siyasi sürece katılmaya hazır olan vatansever silahlı muhaliflerin BM Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanınan gruplardan ayrılmasına ilişkin mutabakatın uygulanması için daha net bir çalışma yapılması konusunda anlaştık. Bunun yerine getirilmesi gerekli.

Lavrov, Rusya ve Türkiye’nin söz konusu mutabakatı en kısa sürede hayata geçirme niyetinde olduğunun altını çizdi.

İdlip’teki operasyonların süreceği sinyalini veren Lavrov, “Silahlı gruplardaki militanlar, teröristlerle iletişimi tamamen kesmeli. Teröristler de silah bırakmalı, zira onlara hiçbir şekilde merhamet gösterilemez” diye konuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur