ODTÜ’de 2 Aralık anması

ODTÜ’de 2 Aralık 1977’de düzenlenen faşist saldırı sonucu yaralanan ve hayatını kaybeden İbrahim Baloğlu düzenlenen bir etkinlikle anıldı

ODTÜ’de 2 Aralık anması

2 Aralık 1977’de ODTÜ’de yapılan faşist saldırının yıldönümünde hayatını kaybeden İbrahim Baloğlu için bir anma etkinliği düzenlendi.

Etkinlik programının sunumunu eski ODTÜ ÖTK Başkanı Hüsnü Solmaz yaptı. Etkinliğe ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Necdet Pamir, eski ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, Eğitim Sen adına Birten Çelik, Öğretim Elemenları Derneği adına Salih Özçubukçu, emekli öğretim üyesi Yakup Kepenek ve ODTÜ öğrencileri katıldı.

Hasan Tan’ın ODTÜ’ye rektör olması üzerine başlatılan ve 9 ay süren boykotu simgeleyen 9 direğin önünde gerçekleştirilen anma saygı duruşuyla başladı.

Yapılan konuşmalarda ODTÜ’nün direngenliği vurgulandı. Üniversitenin bu direngen tavrı sebebiyle bugün de saldırılara maruz kaldığı, ODTÜ’nün devrimci geleneğinin direnişe ilham kaynağı olduğunun altı çizildi.

2 Aralık 1977’de ne olmuştu?

ODTÜ’de, 2 Aralık katliamına varan olaylar, 1977 yılında Milliyetçi Cephe hükümetinin göreve gelmesiyle başlamıştı. Mütevelli Heyeti Hasan Tan’ı ODTÜ’ye rektör olarak atayınca, öğrencilerin tepkisinin yanı sıra akademisyenler de Hasan Tan görevden alınana kadar öğretime ara verilmesini savunuyor ya da istifa ediyorlardı. “Hasan Tan ODTÜ’ye rektör olamaz!” sloganıyla başlayan ders boykotunun ardından Hasan Tan okulu kapadı, yurtları boşalttı. Bu sıralarda 400 kadar faşist, işçi olarak ODTÜ’ye alınmıştı. Bu faşistler ODTÜ’lü muhalif akademisyenlerin evlerine bombalı saldırılar düzenleniyordu.

ODTÜ’nün 9 aylık boykotunda kaybedilen ilk isim, bugünlerde “A1 Kapısı” olarak bilinen ancak geçmişte uzun süre “Karakaya Kapısı” olarak anılan giriş kapısında jandarma tarafından katledilen ÖTK sözcüsü Ertuğrul Karakaya’ydı. Bunun üzerine Hasan Tan istifa etti ancak ODTÜ’ye işçi olarak alınan faşistler hala okulda duruyordu.

2 Aralık günü, rektörlük binasından gelen patlama sesleri üzerine öğrenciler binanın etrafında toplandı. Bu sırada faşist işçiler rektörlüğün 5. katından öğrencilerin üzerine ateş açtı ve 52 öğrenci yaralandı. Yaralanan İbrahim Baloğlu ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

ODTÜ öğrencilerinin, akademisyenlerinin ve çalışanlarının omuz omuza yaptığı 9 ay süren boykot ve ardından yaşanan olaylardan sonra boykotun anısına öğrencilerin saldırıya uğradıkları yere 9 direkten oluşan bir anıt dikildi. Her yıl ODTÜ Mezunlar Derneği’nin öncülüğünde üniversitenin tüm bileşenleriyle öğrenciler burada anılmaktadır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur